Tiskové zprávy
Greenpeace: Greenpeace požaduje zákaz GM kukuřice ohrožující populaci motýlů
Nedávno publikovaná vědecká studie [1] ukazuje, že pokud jsou larvy motýla monarchy vystavené pylu Bt kukuřice, pouze necelých 80% z nich dosáhne dospělého stádia, kdy se z nich vyklubou motýli. Tato studie je výsledkem dvouletých polních pokusů.
V dopise vládám všech členských zemí EU Greenpeace vysvětluje, že ačkoliv MON810 je v EU autorizována pro pěstování, mohou členské státy na národní úrovni její kultivaci zakázat, pokud se vyskytují pochybnosti o bezpečnosti či se objeví nové informace, které bezpečnost produktu zpochybňují. Greenpeace současně předalo představitelům vlád plný text studie o dlouhodobých účincích Bt kukuřice MON810 firmy Monsanto a kukuřice Bt11 firmy Syngenta na larvy motýla monarchy.
Geneticky modifikované Bt plodiny produkují toxin známý jako Bt, který je pro jedovatý určité škůdce, především pro kukuřičného zavíječe. Zasahuje však i některé druhy motýlů a můr, které nepatří do cílové skupiny škůdců.
Působení Bt kukuřice na populaci motýla monarchy se již v minulosti stalo tématem diskusí. Nežádoucí účinky na larvy byly tehdy popsány v případě další odrůdy insekticidní GM kukuřice - Bt176 firmy Syngenta. Nepříznivé výsledky testů však byly přičítány relativně vysoké hladině Bt toxinu v pylu této odrůdy kukuřice. V případě MON810 a Bt11 je tato hladina nižší a i proto se výrobci těchto odrůd domnívali, že nežádoucí účinky na necílovou skupinu hmyzu se tentokrát nevyskytnou, neboť žádné krátkodobé účinky se neobjevily. Dlouhodobé testování však ukazuje, že tento optimismus byl předčasný.
„V tomto případě jde o první dlouhodobou studii, která zkoumá vliv insekticidních GM plodin na necílové druhy hmyzu. Je důkazem toho, že účinky GM plodin na okolí je důležité zkoumat v delším časovém horizontu,“ vysvětlila koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová a dodala: „V EU dosud rizikové analýzy GM plodin odolných vůči hmyzu nikdy nevycházely z výsledků dlouhodobých studiích. Je proto těžké určit, jaký vliv bude mít pěstování těchto plodin na některé druhy hmyzu v Evropě. Greenpeace je toho názoru, že komerční pěstování insekticidních GM plodin by nemělo být v Evropě povoleno.“
V EU je nyní povoleno pěstovat MON810. 8. září Evropská komise schválila zapsání 17 variant MON810 do evropského katalogu odrůd, takže se mohou v roce 2005 na území Unie pěstovat a může se s nimi volně obchodovat. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) zatím hodnotí kukuřici MON810 jako bezpečnou pro životní prostředí. Zpráva EFSA z června 2004, týkající se právě MON810, cituje některé starší studie, podle kterých jsou vlivy na populaci motýla monarchy zanedbatelné.
„Pravdou ovšem je, že vliv insekticidních odrůd GM kukuřice na evropské druhy motýlů nelze tak jednoduše předpovědět. Je přitom prokázáno, že evropská babočka paví oko je podobně citlivá na Bt toxin jako motýl monarcha. Do této doby však nebyly v Evropě provedeny žádné dlouhodobé studie, které by se vlivem GM kukuřice na evropské druhy motýlů zabývaly,“ zdůraznila Klimovičová.
Greenpeace vyzývá členské státy EU, aby podnikly příslušné kroky k zákazu pěstování MON810 a autorizaci Bt11, neboť nebyl dosud brán v úvahu jejich dlouhodobý vliv na populaci motýlů a jiného hmyzu.
Další informace:
RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org
Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org
Poznámky pro editory:
[1] Dively, G.P., Rose, R., Sears, M.K., Hellmich, R.L., Stanley-Horn, D.E., Calvin, D.D., Russo, J.M. & Anderson, P.L. 2004. Effects on monarch butterfly larvae (Lepidoptera: Danaidae) after continuous exposure to Cry1Ab expressing corn during anthesis. Environmental Entomology 33: 1116-1125