Václav Vašků "> Greenpeace předkládá islandské vládě unikátní nabídku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/greenpeace-predklada-islandske-vlade-unikatni-nabidku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace International: Greenpeace předkládá islandské vládě unikátní nabídku

5. září 2003 | Greenpeace International
Autor: Václav Vašků, tel: 603 414 739
Organizace Greenpeace dnes s podporou své vlajkové lodi Rainbow Warrior zahájila informační tour, která povede okolo Islandu v severním Atlantiku. Greenpeace současně předložilo islandské vládě seriózní nabídku, která ji umožní napravit si pošramocenou reputaci ohledně nedávného rozhodnutí obnovit lov velryb a současně přispět k jejich ochraně (1).

„Greenpeace bude spojovacím článkem mezi lidmi celého světa a obyvateli Islandu, kteří chtějí chránit islandské přírodní zdroje. Budeme povzbuzovat naše příznivce a veřejnost, aby si aktivně vybírali Island a jeho na krásách přírody založený turistický ruch,“ prohlásil dnes mluvčí Greenpeace Frode Pleym během tiskové konference na palubě Rainbow Warrior v Reykjavíku (2).

Na oplátku Greenpeace požaduje od islandské vlády, aby opustila záměr ulovit 38 plejtváků malých a veřejně prohlásila, že skončí s takzvaným vědeckým lovem velryb a odvolá své námitky vůči mezinárodnímu zákazu komerčního lovu velryb.

„Snaha islandské vlády ospravedlnit lov velryb vědeckými důvody je ekonomická sebevražda. Pozorování velryb dnes vydělává Islandu více peněz, než kolik kdy přinášel lov velryb a jeho ekonomický význam překonává pouze islandský rybolov. Již dnes lze vidět turisty, kteří ruší své cesty na Island právě kvůli lovu velryb,“ zdůraznil Frode Pleym (3).

Trh s velrybím masem a tukem není v žádném případě lukrativní alternativou ke klesajícímu turistickému ruchu. Možnosti prodeje velrybího tuku jsou vzhledem k omezenému trhu Islandu malé a jediný potenciální exportní trh, kterým je dnes Japonsko, zůstává s velkým otazníkem. (4).

„To jasně ukazuje, že neexistují legitimní důvody k tomu, aby islandská vláda lovila velryby. Argument, že je nezbytné kontrolovat stavy plejtváků malých s cílem udržení stavů tresky, je pseudověda používaná vládou pouze k získání veřejného mínění,“ říká Frode Pleym.

Rainbow Warrior poprvé vyplul proti islandským velrybářům na své první plavbě v roce 1978, kdy byli největší světoví savci na pokraji vyhubení. Dnes je ohroženo 7 ze 13 druhů tzv. velkých velryb a zbytek se stále zotavuje z dřívějšího přelovení.

Smyslem cesty lodi Rainbow Warrior v roce 2003 je zapojit do dialogu obyvatele Islandu, podpořit a spolupracovat se stávajícím místními skupinami v tlaku na islandskou vládu. Hrozí totiž nebezpečí, že pokud nebude odmítavá mezinárodní reakce na konání islandské vlády dostatečná, připraví si tím Island půdu pro zahájení úplného komerčního lovu velryb pro export již v roce 2006.

„Nabízíme lidu Islandu spolupráci směrem k trvale udržitelné společnosti zaměřené na budoucnost, zatímco islandská vláda udržuje své lidi rukojmími neudržitelné tradice. Lov velryb je součástí islandské minulosti, jeho budoucnost však může být obnoveným lovem velryb pouze podkopána,“ uzavřel Frode Pleym.


Další informace:
Václav Vašků, tiskový mluvčí Greenpeace
mobil: 603 414 739, e-mail: vvasku@cz.greenpeace.org

Frode Pleym, mluvčí Greenpeace na Islandu.
mobil: +47 95 80 49 50

Satelitní telefon na Rainbow Warrior: +871 324 453 510

Internet: http://www.greenpeace.cz/velryby


Poznámky pro editory:

(1) Přes naše webové stránky a další komunikační kanály s našimi příznivci požádáme lidi na celém světě, aby se zapojili do ochrany zranitelných oblastí a druhů při vhodných příležitostech včetně návštěvy Islandu. Kompletní nabídku najdete na www.greenpeace.org.

(2) Podpora veřejnosti Greenpeace neustále roste, celkový příjem v roce 2002 byl 165 milionů Euro a počet příznivců 2,8 milionů. To je 5 procentní nárůst příjmů za minulý rok a o 49 procent za posledních 5 let.

(3) Odhaduje se, že za posledních 10 let začalo provozovat pozorování velryb na Islandu asi 12 společností s příjmem 8,5 milionů USD v roce 2001. Komerční lov velryb v roce 1986 až 1989 (kdy byl zastaven) přinesl něco mezi 3 až 4 miliony dolarů. Podle agentury AP ze dne 5. 6. 2003 přijížděli na Island zejména turisté z těchto zemí: 13 % Německo, 11 % USA, 10 % UK, 7 % Švédsko a 5% Dánsko.

(4) Japonské spotřebitelské skupiny varovaly, že studie provedené Národním veterinárním institutem v Oslo a Norskou vysokou školou veterinární medicíny nalezly průměrné koncentrace PCB (polychlorovaných bifenylů) v plejtvácích malých ulovených v severovýchodním Atlantiku ve výši 3,8 PPM. Maximální přípustný limit pro PCB v mořských produktech je přitom v Japonsku mnohonásobně nižší a činí pouze 0,5 PPM. Spotřebitelské skupiny proto varují před konzumací velrybího masa.


Ilustrační foto z islandského lovu velryb pošleme na přání
Václav Vašků, tel: 603 414 739
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist