Strabag plánuje rozšíření kamenolomu v Mrači na Benešovsku, místní to kritizují
Spolek uznává, že těžba kamene je společensky a ekonomicky důležitá, tvrdí však, že lom si dlouhá desetiletí podmínky těžby přizpůsobuje svým potřebám. Žádná instituce podle něj není dost důsledná, aby ho donutila řešit hlučnost, prašnost, vodní hospodářství nebo dopravu ohleduplně a s důrazem na hodnoty, které Strabag deklaruje. Místní v minulosti například nepochodili s podněty, které se týkaly odtoku do Benešovského potoka, prašnosti, hluku či nedodržování pracovní doby. "Vzhledem k tomu, jak se odpovědné instituce k podnětům od občanů postavily dosud, obáváme se, že rozšíření bude povoleno a provozovatel lomu se i nadále bude moci chovat bez ohledu na své sousedy," uvedli zástupci spolku Pavla Sýkorová a Tomáš Pechman.
Firma ale tvrdí, že dlouhodobě komunikuje s vedením obce a připomínky místních bere vážně a reaguje na ně řadou opatření. Z nedávné doby lze podle Novotné uvést například nahrazení kovových částí technologické linky polyuretanovými díly kvůli snížení hlučnosti, doplnění skrápěcích míst do linky na přesypy, opláštění a doplnění protihlukové stěny a zajištění zametacího vozu pro úklid ploch lomu i dopravních cest v jeho blízkosti. Firma chystá během zimy také opláštění pásového dopravníku u primárního drtiče a opláštění hrubotřídiče.
S výtkami spolku se proto Strabag neztotožňuje. "Naším cílem je, aby nás lidé v obci vnímali jako skutečně dobrého souseda, a proto se všemi připomínkami vždy zabýváme a hledáme reálná řešení, například 'velká EIA' byla zpracována na základě požadavku spolku, ačkoliv pro daný záměr není ze zákona povinná, a doplněna byla o řadu podnětů předložených tímto spolkem," dodala Novotná.
Strabag patří mezi největší stavební firmy v Česku. Je součástí stejnojmenného rakouského technologického stavebního koncernu a realizuje stavby v odvětvích dopravního, pozemního a inženýrského stavitelství.
reklama