https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nss-zamitl-stiznost-firmy-ceske-sterkopisky-ktera-chce-tezit-na-hodoninsku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost firmy České štěrkopísky, která chce těžit na Hodonínsku

26.9.2024 10:43 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost společnosti České štěrkopísky, která usiluje o možnost těžby u Moravského Písku na Hodonínsku. Stížnost směřovala proti loňskému rozsudku Krajského soudu v Brně, který na podnět vodárenského podniku a okolních samospráv zrušil rozhodnutí báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru. Důvodem byly hlavně nejasnosti či rozpory ve znaleckých posudcích. Znovu by měl rozhodovat Český báňský úřad. ČTK to zjistila z úřední desky.
 
Společnost České štěrkopísky v kasační stížnosti kritizovala krajský soud za to, že překročil limity posuzování odborných otázek a učinil si vlastní úsudek o hydrogeologických problémech. Podstatná část rozsudku je prý spíše revizním znaleckým posudkem, což ale justici nepřísluší.

NSS ponechal rozsudek v platnosti. Poukázal na délku a složitost sporu. Akceptoval, že se krajský soud detailním hodnocením znaleckých posudků a jiných odborných podkladů snažil báňskému úřadu "nastínit vodítka dalšího postupu dokazování".

NSS připomněl riziko zaplavení těžebního prostoru při povodních, což by mohlo vést ke kontaminaci důležitého vodního zdroje. "NSS ve shodě s krajským soudem uzavírá, že tuto klíčovou a zákonem vyžadovanou úvahu s ohledem na konkrétní lokalitu a její specifické podmínky doposud nikdo v tomto řízení vlastně přesvědčivě a srozumitelně neučinil," stojí v rozsudku senátu s předsedou Michalem Bobkem.

Úspěšnou žalobu ke Krajskému soudu v Brně podávala společnost Vodovody a kanalizace Hodonín s Jihomoravským krajem a 11 městy a obcemi, například Hodonínem, Kyjovem a Veselím nad Moravou. Samosprávy proti těžebnímu záměru bojují dlouhodobě kvůli obavám ze znečištění zdroje pitné vody pro více než 100 000 lidí. Zdroj Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji.

Společnost České štěrkopísky v minulosti uváděla, že těžba zdroj vody neohrozí, a může být vodě naopak prospěšná. Rozsudek krajského soudu mluvčí firmy loni označil za prohru pro všechny. Stanovení dobývacího prostoru by ještě neznamenalo povolení k těžbě. O té musí úřad rozhodnout v dalším řízení, až bude platné rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist