https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/i-bohuslav-sobotka-by-mel-odmitnout-nevyhodny-a-riskantni-prodej-elektrarny-cez-pocerady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Greenpeace ČR: I Bohuslav Sobotka by měl odmítnout nevýhodný a riskantní prodej elektrárny ČEZ Počerady

24. dubna 2017 | Hnutí DUHA a Greenpeace ČR
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Prodej uhelné elektrárny ČEZ Počerady kritizuje již i správce státní většiny v ČEZu, první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Informuje o tom dnešní vydání deníku Právo. Také druhý místopředseda - Pavel Bělobrádek - požaduje, aby dozorčí rada rozhodla tak, aby to bylo pro akcionáře prospěšné.

Proti prodeji elektrárny kontroverznímu podnikateli a uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, známému snahou prolomit limity těžby uhlí, se tak už vedle minoritních akcionářů postavil i majoritní vlastník ČEZu, stát.

Lékaři, vědci, osobnosti veřejného života, místní politici a ekologické organizace apelují na premiéra Bohuslava Sobotku, aby také on odmítl nevýhodný prodej (1).

Ekonomické a strategické argumenty pro neprodávání elektrárny (2):
• ČEZ by přišel o dodávky uhlí za 100 miliard z velkolomu Vršany a tím i o kontrolu nad českým uhlím,
• většina nabízené částky za elektrárnu je virtuální, Pavel Tykač chce platit elektřinou, která zatím neexistuje,
• ČEZ by prodal ziskovou firmu, státu by přitom zbyly účty za trvající škody na zdraví a životním prostředí způsobené Tykačovou firmou,
• odprodej a následná snaha Pavla Tykače prodlužovat provoz Počerad o desítky let, je v rozporu s klimatickou dohodou z Paříže a v rozporu se Státní energetickou koncepcí ČR,
• opakovaně ČEZ čelí kvůli obchodu kritice menšinových akcionářů, kteří jeho výhodnost zpochybňují. Ti by se přitom mohli v případě prodeje, který by je poškodil, bránit soudně, neboť zákon minoritní akcionáře chrání.

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace, řekl:
"Minulý týden jsme se dozvěděli, že univerzita v Oxfordu odmítla nabízený čtyřicetimilionový dar od Pavla Tykače kvůli kontroverzní pověsti tohoto "podnikatele". ČEZ mu chce nyní narychlo před volbami střelit uhelnou elektrárnu s výkonem poloviny Temelína, a nechat mu i uhlí v lomu Vršany za sto miliard. Normálně by se ministři předháněli, aby takový obchod komentovali, ale nyní s výjimkou Andreje Babiše hlasitě mlčí. Tenhle kšeft opravdu smrdí. "

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Ekologické organizace uvítaly silnou podporu premiéra Sobotky pro přelomovou klimatickou dohodu z Paříže. Nebál se říci, že bude stát spoustu úsilí vyřešit tento globální i český problém. Doufám, že se stejně razantně postaví proti obchodu ČEZ s Pavlem Tykačem. Odmítnutí prodeje uhelné elektrárny Počerady a tak i prodlužování jejího provozu by totiž přineslo snížení českých skleníkových emisí o objemu, který téměř odpovídá kompletní nákladní silniční přepravě na českém území. Navíc je to volba ekonomicky výhodnější pro stát a další akcionáře ČEZ."


Kontakty:
Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR, 734 640 844, jan.rovensky@greenpeace.org
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, 603 443 149, lukas.hrabek@greenpeace.org

Poznámky:
(1) http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/04/vyzva_vlade-_pocerady_nepockaji2.pdf
(2) http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cez-s-elektrarnou-pocerady-zahodil-smlouvu-na-uhli-za-sto-miliard
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist