Petr Vilgus "> Jak bojovat s nepořádkem v ulicích Prahy 8? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jak-bojovat-s-neporadkem-v-ulicich-prahy-8
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Jak bojovat s nepořádkem v ulicích Prahy 8?

18. května 2008 | Strana zelených
Autor: Petr Vilgus, tel: 602 80 70 82
V minulém čísle Osmičky jsme s kolegy navrhovali cesty, jak investovat peníze z privatizace bytů. V příspěvku Strany zelených zaznělo, že jednou z priorit poprivatizačního období musí být investice do veřejného prostoru. Téma tohoto čísla s péčí o parky, ulice a náměstí přímo souvisí. Platí, že neudržovaná místa dále chátrají. Kam dnes člověk odhodí papírek, tam za týden najdeme černou skládku. Kde na zdi strpíme jeden graffiti tag, tam za čas objevíme sprejerský souboj několika konkurenčních skupin. Tak jako se říká, že násilí plodí násilí, nepořádek je živnou půdou pro ještě větší nepořádek.
Úklid ulic je jedním z tématických hitů komunální politiky. Je třeba konstatovat, že Praha 8 v čistotě veřejných prostranství nemůže být pro jiné vzorem. Svou roli v tom sehrává mimo jiné fakt, že řada oblastí naší městské části se nachází v zanedbaných stavebních uzávěrách (oblast Horní Libně) nebo se připravuje na budoucí rozvoj (Rohanský a Libeňský ostrov).
Máme dvě možnosti – postihovat přímé znečišťovatele nebo majitele pozemků. Obávám se, že je nereálné dohonit každého “pejskaře”, který nechá své zvíře vykonat potřebu na trávník nebo majitele odpadků, které místo v popelnici skončí v příkopě. Zodpovědnost a případné sankce tedy padnou na majitele a uživatele pozemků, což jsou v případě veřejných prostranství většinou městská část Praha 8, hlavní město Praha, Technická správa komunikací a Dopravní podnik hl. m. Prahy. Řada míst – a to si často kritici vzhledu Prahy 8 neuvědomují – je také v majetku soukromých osob a firem.
Letos novelizovaný zákon o hl. m. Praze razantně zvýšil pokuty za nedostatečnou údržbu nemovitostí. Fyzické osobě, která neudržuje čistotu a pořádek na pozemku, který užívá nebo vlastní, a naruší tím vzhled městské části, může městská část uložit pokutu do výše 100 000 Kč, u právnických osob a podnikatelů je horní hranice pokuty 500 000 Kč.“
Bohužel, ani statisícové pokuty nejsou dostatečným tlakem na to, aby byl v Praze 8 pořádek. Co tedy lze ještě udělat? Podle mne by pomohly dvě věci – negativní publicita ukazující nejzanedbanější místa Prahy 8 a příkladná péče o veřejná prostranství ze strany úřadů, městských a státních firem.
Velmi se mi líbí řešení, které zvolili v Praze 10. Každý občan zde může poslat pomocí fotomobilu a MMS snímek místa, kde je nepořádek. Fotografie je umístěna na internetovou stránku http://www.praha10.cz/skripty/mms/index.asp a je doplněna o datum pořízení snímku a informace, jak byl tento podnět řešen a vyřešen. (Já bych tuto „prezentaci“ doplnil ještě o údaje o majiteli pozemku v rozsahu, jak je uveden ve veřejně přístupném katastru nemovitostí na adrese http://nahlizenidokn.cuzk.cz.)
Touto technicky nenáročnou cestou a každému dostupnou technologií se může k čistotě pozemků vyjádřit každý občan. Pod veřejnou kontrolou je nejen přehled o nepořádku v městské části, ale i forma a rychlost řešení stížností. Musím říct, že být majitelem pozemku, udělal bych maximum pro to, aby se moje jméno v tomto nelichotivém seznamu neobjevilo.
Moje druhá připomínka je závažnější. Otázka je, jak můžeme žádat po občanech, aby uklízeli na svých pozemcích, když tak mnohdy nečiní velké firmy ve vlastnictví města nebo státu? Dva příklady za všechny – neudržované autobusové nádraží na Palmovce, které je ve vlastnictví Dopravního podniku hl. m. Prahy a zničený park (či spíše noclehárna pro bezdomovce) pod Libeňským plynojemem, který patří Českým drahám.
Cílem předchozího odstavce není vyzvat občany, aby na čistotu na veřejných i neveřejných pozemcích rezignovali. Spíš je to apel na celopražské zastupitele, aby více tlačili na dodržování zákonů ze strany obecních a státních firem. Je nezbytné, aby platila absolutní a bezpodmínečná rovnost před zákonem bez ohledu na to, jestli jej poruší jednotlivec nebo obří společnost.
Petr Vilgus, tel: 602 80 70 82
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist