https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/je-nutne-ucinit-kroky-k-udrzeni-otepleni-do-1-5-c-rika-piratka-balcarova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: Je nutné učinit kroky k udržení oteplení do 1,5 °C, říká Pirátka Balcarová

11. prosince 2018 | Pirátská strana
V polských Katovicích probíhá druhý týden klimatické konference COP24. Zástupci 200 států z celého světa se sešli, aby se dohodli na podmínkách omezování skleníkových plynů pomocí tzv. Pařížské příručky přijaté v rámci Pařížské dohody v roce 2015. Konference se účastní pirátská poslankyně Dana Balcarová, předsedkyně Výboru životního prostředí.

„Dnes večer v Katovicích vystoupí s příspěvkem ministr životního prostředí Richard Brabec. Očekávám, že se přihlásí k odpovědnosti České republiky a zaváže se ke konkrétním krokům v této oblasti. V Poslanecké sněmovně budu prosazovat legislativu, která povede ke snížení emisí skleníkových plynů. Jde především o odklon od fosilní energetiky, který Piráti dlouhodobě prosazují,“ uvádí Balcarová.

Kromě snižování emisí skleníkových plynů je v Katowicích velkými tématem i Zelený klimatický fond. Z fondu jsou hrazeny mitigační a adaptační opatření v rozvojových zemích. Zástupci těchto zemí tlačí na to, aby bohaté země splnily své finanční závazky a financovaly ve větší míře také následky projevů klimatické změny, například ekologické katastrofy a virové epidemie. Oponenti však poukazují na leckdy problematickou efektivitu daných investic. Rozvojové země také požadují jiná pravidla pro vykazování snižování emisí, argumentují absencí monitorovací infrastruktury a nechtějí doplácet na bezohledný ekonomický růst vyspělého světa.

„Evropská unie má být na poli klimatické změny lídrem. Evropští zástupci zde v Katovicích mluví o své odpovědnosti a ochotě jít dál než jen plnit závazky z Pařížské dohody, jejichž splnění samo o sobě nestačí k udržení nárůstu teploty pod 1,5 °C. Je třeba činit rychlé kroky k udržení oteplování planety pod hranicí 1,5 °C v reakci na výsledky zprávy klimatického panelu IPCC, dle kterého klimatická změna postupuje mnohem rychleji, než se očekávalo a zvýšení teploty na 2 °C už bude mít katastrofální důsledky,“ dodává Balcarová.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist