https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jehly-a-strikacky-ze-safari-parku-dvur-kralove-pomahaji-ohrozenym-psum-hyenovym-v-africe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Safari Park Dvůr Králové: Jehly a stříkačky ze Safari Parku Dvůr Králové pomáhají ohroženým psům hyenovým v Africe

18. září 2018 | Safari Park Dvůr Králové
Autor: Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
Dvorský safari park dlouhodobě podporuje záchovný program pro psy hyenové, který v tanzanském národním parku Mkomazi vede ochranář Tony Fitzjohn. Největších psovitých šelem Afriky žije ve volné přírodě už jen pár tisíc, safari park proto do Tanzanie před několika dny poslal zásobu potřebného veterinárního materiálu.

"Psi hyenoví jsou velmi náchylní k různým onemocněním, zejména psince a vzteklině. Právě tyto choroby, které mezi divoké šelmy zavlékají toulaví domácí psi, jsou jedním z hlavních důvodů jejich vymírání,“ popisuje Jan Stejskal, vedoucí mezinárodní projektů dvorského safari parku.

Jedním z opatření, jak předejít nákaze, je očkování. „Pravidelně proto odesíláme do Mkomazi zásilky veterinárního materiálu,“ dodává Jan Stejskal. Ta poslední odešla ze Dvora Králové před pár dny a obsahovala stovku jehel a střel do narkotizačních foukaček. Všichni psi jsou tak před samotným vypuštěním do volné přírody očkováni proti těmto smrtelným a snadno přenosným chorobám.

Záchranná stanice v Mkomazi ve spolupráci s Tanzanskými národní parky (TANAPA) zajišťuje chovný, veterinární a reintrodukční program pro psy hyenové už víc než dvacet let. Vloni se jí podařilo do divočiny vrátit dvě smečky. Zatím poslední reintrodukce psů proběhla letos v červnu, kdy ochranáři do přírody vypustili 14 jedinců. Další zvířata zůstávají ve stanici pro rozmnožování.

Psi hyenoví vytvářejí v přírodě početné smečky se silnými sociálními vazbami. Jsou to výhradní masožravci s dokonale uzpůsobenými technikami lovu. Lidé je v minulosti považovali za kruté a velmi nebezpečné šelmy a dodnes je v zájmu ochrany svých stád zabíjejí jako škodnou. Kromě nemocí a cíleného zabíjení je pro psy hyenové velkou hrozbou i ubývání míst, kde mohou ve velkých smečkách žít, a rovněž soupeření o potravu s většími šelmami, jako jsou lvi nebo hyeny.

Za posledních 40 let zmizelo z Afriky 90 % původní populace a v mnoha zemích západní a střední Afriky byli vyhubeni úplně. Na světě tak zbývá okolo 6 600 psů hyenových, žijících převážně ve východní a jižní Africe, a v rámci Červeného seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) jsou zařazeni do skupiny ohrožených druhů.


Psi hyenoví v Safari Parku Dvůr Králové
Dvorský safari park se chovu těchto vzácných šelem věnuje téměř 60 let a je současně také jediným místem v ČR a na Slovensku, kde je možné je vidět. Rozmnožování psů hyenových v lidské péči není jednoduché, samice po porodu velmi snadno podléhají stresu, což bývá často příčinou, proč fena mláďata usmrtí. Navíc jsou štěňata velmi náchylná k chorobám. Přes tyto okolnosti se dvorskému safari parku podařilo odchovat více než 140 psů hyenových. Dnes jsou v areálu zahrady vidět dvě smečky. Jedna je tvořena dvěma dospělými samci a jednou samicí a jejich mláďaty. Druhá smečka se skládá ze tří odrůstajících fen z předloňského vrhu.
Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist