Mgr. Pavel Doucha "> Jihočeské ekologické organizace se brání proti nezákonnému vylučování ze správních řízení - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/jihoceske-ekologicke-organizace-se-brani-proti-nezakonnemu-vylucovani-ze-spravnich-rizeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický právní servis: Jihočeské ekologické organizace se brání proti nezákonnému vylučování ze správních řízení

Ekologický právní servis podal dnes, v zastoupení některých nejvýznamnějších jihočeských ekologických občanských sdružení1), stížnost na Mgr. Josefa Šímu, vedoucího referátu životního prostředí českobudějovického Okresního úřadu, který byl zároveň nominován za svou činnost na Ropáka roku 2000.

Podstatou stížnosti, jež je adresována Ministerstvu vnitra, je skutečnost, že Mgr. Šíma svým nezákonným postupem soustavně a dlouhodobě znemožňuje účast občanských sdružení ve správních řízeních, které se týkají ochrany přírody a krajiny2).

Mgr. Šíma ve svých vyjádřeních3) často v rozporu se skutečností4) konstatuje, že navrhovanou činností nebo stavbou nebudou dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny a tudíž není nutné do správního řízení přizvat ekologické organizace. Mgr. Šíma dále tvrdí, že občanská sdružení se mohou účastnit správních řízení jen tehdy, vede-li je jeho referát jako orgán ochrany přírody a krajiny, což je výklad, který je v příkrém rozporu se zněním zákona i s praxí běžnou v jiných okresech.

Za tuto dlouhodobou činnost nominoval Ekologický právní servis spolu se sdružením Jihočeské matky Mgr. Šímu do ankety Ropák roku 2000.

kontakt:
Mgr. Pavel Doucha
0361/25 66 62, 0608/873 437


1) Sdružení za záchranu prostředí Calla, Jihočeské matky, JISOP – Jihočeské sdružení ochránců přírody a Hnutí Duha České Budějovice.

2) Účast občanských sdružní ve správních řízeních upravuje § 70 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.

3) Například vyjádření k řízení podle stavebního zákona týkající se výstavby „Výrobního závodu (zámečnická výroba podvozků nákladních automobilů) v k.ú. Nová Ves“, výstavby „Přístavby skladové haly v závodě firmy HBSW v Byňově“ a zejména k řízení o změně využití území pro stavbu golfového hřiště v k.ú. Hluboká nad Vltavou.

4) Například v případě výstavby golfového hřiště v Hluboké nad Vltavou byly návštěvou staveniště zjištěny úpravy odvodňovacích kanálů a kácení dřevin, tedy činnosti dotýkající se biotopů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů, zájmů chráněných zákonem o ochraně přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist