https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/klimaticka-koalice-prijima-vyzvu-andreje-babise-k-diskuzi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Klimatická koalice: Klimatická koalice přijímá výzvu Andreje Babiše k diskuzi

2. prosince 2019 | Klimatická koalice
Autor: Michaela Pixová, tel: 777 145 003
2. 12. 2019 Klimatická koalice přijímá nabídku premiéra Andreje Babiše k diskusi o české klimatické politice. S premiérem a odpovědnými resortními ministry jsou její zástupkyně a zástupci připraveni jednat, cílem však musí být dostat českou ekonomiku a energetiku do souladu s Pařížskou dohodou o omezení emisí skleníkových plynů.

Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a ministrem životního prostředí Richardem Brabcem v pátek veřejně představil, s čím Česko odjíždí na konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy o změně klimatu v Madridu (COP25), stejně jako o týden později na Evropskou radu do Bruselu.

Během páteční tiskové konference mimo jiné znovu zdůvodňoval zdrženlivý přístup vlády ČR k cíli Evropské unie dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny 21. století. Svá tvrzení vládní představitelé opřeli o prezentaci, která Česko vyobrazuje jako takřka premianta klimatické politiky, který plní své závazky vyplývající z Pařížské dohody.

Klimatická koalice však při podrobnějším prostudování prezentovaných údajů našla znepokojivé množství zavádějících a neúplných informací. Vytvořila proto pro média a veřejnost alternativní prezentaci (naleznete též v příloze), která uvádí fakta o českém snižování emisí skleníkových plynů na pravou míru a představuje pravdivější obrázek skutečnosti.

Jiří Dlouhý, předseda Společnosti pro trvale udržitelný život, řekl: „Místo snahy o zachování stávajícího stavu by si tato vláda měla vzít příklad z českých vlád po sametové revoluci, které během 10 let dosáhly velmi výrazného snížení emisí většiny škodlivin, včetně 25% poklesu skleníkových plynů, a do ekologických opatření investovaly ročně 2,4 % HDP, tedy více, než předpokládá Německo či Velká Británie, že je nutné investovat do uhlíkové neutrality. Kupní síla obyvatel přitom v tomto období vzrostla. Možná nám však unikla nějaká dohoda mezi naši vládou a Evropskou komisí, že u nás vybudujeme velkoplošný skanzen evropského průmyslu poloviny 20. století, kam se budou jezdit dívat obyvatelé dalších zemí.”

Michaela Pixová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla: „Andrej Babiš je mistrem manipulace a vytváření iluze dobře fungující vlády. Svou volební kampaň postavil na slibu „lepších zítřků” a země, ve které budou i „naše děti” chtít žít. Místo dlouhodobějších vizí mu však jde jen o krátkodobé zisky. Česká vláda nejen neplní závazky z Pařížské dohody a na COP25 do Madridu jede s prázdnou, ale dokonce cíleně podkopává celoevropskou politiku usilující o udržitelnější budoucnost. Andreje Babiše si tak jednou dnešní mladá generace bude pamatovat jako premiéra, který nevyužil poslední šance otočit kormidlem z trajektorie vedoucí ke katastrofálnímu oteplení planety.”

Petr Doubravský, student gymnázia a zakladatel Friday For Future ČR - hnutí středoškoláků stávkujících za klima, řekl: „Andreje Babiše a další politiky se snažíme už několik měsíců upozorňovat na nutnost řešení klimatické krize prostřednictvím našich akcí a veřejných prohlášení. Očividně na ně ale moc nereaguje. Jím představená opatření nám nedávají záruku snesitelné budoucnosti. Chce, aby se za něj děti nestyděly. Já se za něj a jeho politiku jako dítě stydím.”

Kateřina Davidová, Centrum pro dopravu a energetiku, řekla: „Českou republiku již nyní klimatická krize stojí (v porovnání k HDP) nejvíce v Evropské unii. Naopak, přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku by nám přinesl i mnohé ekonomické benefity. Babišův argument, že klimatická neutralita je pro nás příliš drahá, proto neříká celou pravdu.”

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl: „Premiér a ministři by měli přestat hledat argumenty pro co nejmenší snížení naši závislost na fosilních palivech a házet zodpovědnost na ostatní země. Jde přece o vzduch, který dýcháme a o naši energetiku, která zoufale potřebuje připravit na 21. století. To za nás opravdu USA ani Čína neudělají.”

Edvard Sequens, energetický konzultant pracující ve sdružení Calla, řekl: „Chceme se bavit o realistických řešeních, které může naše republika udělat v nedlouhém čase, který nám zbývá pro nutné snížení emisí, a o smysluplně zaměřených investicích do moderních technologií místo do jaderných chimér.”

Jan Freidinger, Greenpeace, řekl: „Skvělé PR, sázení stromků, dešťovka, ukazování prstem na jiné a natažená dlaň směrem k evropským partnerům. To je česká klimatická politika v kostce. Na to, že řešíme největší problém lidstva a budoucnost našich dětí a dalších generací, je to žalostně málo.”


Kontakty pro média:
Tomáš Jungwirth, CDE, tomas.jungwirth@ecn.cz, 605 103 016
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz, 723 559 495
Jan Freidinger, Greenpeace, jan.freidinger@greenpeace.org, 734 620 843
Kateřina Davidová, CDE, katerina.davidova@ecn.cz, 734 670 514
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist