Ing. Jaromíra Horáková "> Kolik jsme ochotni zaplatit za vejce? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/kolik-jsme-ochotni-zaplatit-za-vejce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Společnost pro zvířata: Kolik jsme ochotni zaplatit za vejce?

10. května 2004 | Společnost pro zvířata
Autor: Ing. Jaromíra Horáková, tel: 222 135 224
Slepice určené k produkci vajec, tzv. nosnice mohou být chovány v odlišných podmínkách. Nejrozšířenější způsob chovu je v tzv. bateriových klecích, kde jsou slepice celoživotně umístěny na pletivu a pro jednu slepici je vyčleněno 550 cm2 prostoru. Slepice se tam nemohou projevovat přirozeně, ani podle svých potřeb (snášet vejce do hnízda, hřadovat, protahovat si křídla, popelit se atd.).

Mohou jen přijímat potravu a snášet vejce. Jejich neradostná situace by se mohla v EU částečně zlepšit rokem 2012, kdy všechny klecové systémy budou muset splňovat podmínky klecí tzv. obohacených. Někteří chovatelé nabízejí již nyní vejce z chovů, ve kterých je brán menší či větší ohled na životní potřeby nosnic. Nejlepší způsob péče nabízejí řádně vedené ekologické chovy, kde mají zvířata navíc přístup do volného venkovního výběhu. Kromě toho krmivo nesmí obsahovat chemické přísady a z velké části musí pocházet také z ekologické produkce. Produkty z těchto chovů pak mohou používat označení Bio (v zeleném půlkruhu, registrovaná značka).
Obecně platí: čím jsou lepší podmínky pro zvířata, tím je produkt dražší.

Abychom zjistili kolik jsme ochotni za vejce platit, je-li brán větší ohled na slepice, připravili jsme dotazník nazvaný „Kolik jsme ochotni zaplatit za vejce?“. V průběhu několika měsíců mohli zájemci dotazník vyplnit prostřednictvím naší internetové stránky či při našich informačních akcích. Celkem jsme získali 502 odpovědí.
Dotazník vyplnilo větší množství žen, převážně se středoškolským vzděláním. Ty by byly v mnoha případech ochotny zaplatit za vejce z ekologického zemědělství 4,- až 5,- Kč. Již méně jsou ochotné kupovat vejce dražší, tj. více než 3,50 Kč z jiných nebateriových technologií. Z dotazníků také vyplývá, že muži, kteří dotazník vyplnili byli ve větší míře studující a pracující, mladšího až středního věku a ti by také připlatili za vajíčka z ekologického zemědělství a méně již za vajíčka z jiných technologií. Celkově měli větší zájem vyplnit dotazník mladší lidé do třiceti let se středoškolským vzděláním, či studující.

V následujících tabulkách (viz příloha) přinášíme zpracované údaje. První číslo udává počet žen, které odpověděly, druhé počet mužů. Tabulka č. 1 je zpracována podle sociálního zařazení (pracující, studující, v domácnosti, bez zaměstnání); tabulka č. 2 podle vzdělání (základní, SOU, středoškolské, vysokoškolské).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist