https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/komise-oceni-evropske-organizace-za-vynikajici-environmentalni-management
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise: Komise ocení evropské organizace za vynikající environmentální management

26. listopadu 2009 | Evropská komise
Evropská komise bude dnes večer udělovat evropským společnostem a veřejným orgánům ocenění za vynikající výsledky v oblasti environmentálního managementu. Každoročně udělované ceny evropského systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí (EMAS) vyznamenávají a propagují osvědčené metody řízení z hlediska ochrany životního prostředí. V tomto systému je v současnosti zaregistrováno přes 7 400 stanovišť. Letos bylo na ocenění nominováno dvaatřicet organizací z dvanácti evropských zemí. Mezi nominovanými byl například zemědělský podnik sdružující pěstitele oliv, společnost na recyklaci skla a hotel. Ceny budou udělovány v pěti kategoriích. Slavnostní předávání cen se bude konat ve švédském národním muzeu ve Stockholmu.

Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas prohlásil: „Srdečně blahopřeji všem podnikům a organizacím nominovaným na tato prestižní ocenění. Všichni, kteří se účastní systému EMAS, přispívají k boji proti změnám klimatu a ke zlepšení stavu životního prostředí. Tyto organizace jsou svým zodpovědným přístupem vzorem pro ostatní.“

EMAS

EMAS je nástroj řízení používaný společnostmi a organizacemi pro hodnocení a zlepšování jejich vlivu na životní prostředí a pro podávání zpráv v této oblasti. Účelem tohoto dobrovolného systému je vyznamenat a ocenit aktivní organizace, které překračují požadavky právních předpisů v oblasti životního prostředí tím, že neustále zlepšují svůj vliv na životní prostředí.

Organizacím, které se zavázaly k ochraně životního prostředí, nabízí systém výhody. Podniky mohou snížit náklady omezením spotřeby zdrojů, jako např. energie a vody, a minimalizací nadměrného využívání materiálů a jejich plýtvání. Systém EMAS vstoupil v platnost v roce 1995. V současnosti je v systému EMAS registrováno přes 4 300 organizací, čímž je pokryto 7 400 stanovišť. Právě probíhá revize celého systému, aby se snížily celkové náklady a administrativní zátěž a aby se na něm mohly podílet i organizace se sídlem mimo EU.

Ocenění EMAS

Každý rok se ocenění EMAS zaměřují na jiné téma související s řízením podniku z hlediska ochrany životního prostředí. Letošním tématem je především dodavatelský řetězec, včetně zadávání ekologických veřejných zakázek. Sem může patřit například zvýšení počtu recyklovatelných a recyklovaných materiálů ve výrobních procesech, jakož i využívání produktů, jakými jsou např. „zelená elektřina“, ekologické stravovací služby a energeticky účinná výpočetní technika. Ceny jsou udělovány v pěti kategoriích:

*

mikroorganizace (méně než 10 zaměstnanců a roční obrat nepřesahující 2 miliony EUR),
*

malé organizace (10–50 zaměstnanců a roční obrat nepřesahující 10 milionů EUR),
*

středně velké organizace (50–250 zaměstnanců a roční obrat nepřesahující 50 milionů EUR a/nebo roční bilanční suma nepřesahující 43 milionů EUR),
*

velké organizace (více než 250 zaměstnanců a roční obrat přesahující 50 milionů EUR a/nebo celková roční bilanční suma přesahující 43 milionů EUR),
*

veřejná správa.

Kandidáti

Kandidáti byli vybráni na úrovni jednotlivých států, aby reprezentovali svou zemi. Každý členský stát může v jedné kategorii nominovat pouze jednu organizaci. Výherce cen vybírá skupina 6 odborníků EMAS.

Dvaatřicet nominovaných organizací a veřejných orgánů pochází z těchto zemí: Belgie (2), Česká republika (2), Dánsko (1), Itálie (3), Maďarsko (3), Německo (4), Norsko (2), Rakousko (3), Řecko (4), Spojené království (1), Španělsko (3) a Švédsko (4).

Jednou z nominovaných organizací je zemědělský podnik Nileas sdružující pěstitele oliv a pocházející ze západní části řecké oblasti Messinia. Skupina 115 pěstitelů oliv produkuje přibližně 500 000 litrů extra panenského olivového oleje ročně. Pěstitelé si stanovili ctižádostivé ekologické cíle snížit používání pesticidů a hnojiv, využívat přirozené metody hubení plevele a postupně přejít na ekologické zemědělství. Více než 60 % celkových výdajů této skupiny lze označit za ekologické.

Rakouská firma Austria Glas Recycling (AGR), která organizuje sběr a recyklaci odpadního skla po celém Rakousku, byla nominována v kategorii středně velkých organizací. Nezisková společnost se zaměřuje především na vliv sběru a přepravy na životní prostředí. Co největší množství odpadního skla se přepravuje po železnici. Společnost rovněž uplatňuje ekologická kritéria při zadávání veřejných zakázek na kancelářské potřeby a elektřinu.

Seehotel Wiesler v Německu se zasazuje o ochranu životního prostředí tím, že nakupuje regionální produkty a služby. Mezi priority při zadávání veřejných zakázek patří regionální produkty, potraviny z ekologického zemědělství (podle možností) a využívání služeb firem s ekologickým osvědčením. Regionální dodávky zahrnují energii, potraviny, kosmetiku a nábytek.

Úplný seznam kandidátů se nachází na adrese:

http://www.emasawards.eu/

EMAS v Evropské komisi

Evropská komise jde v rámci EMAS příkladem. V návaznosti na pilotní fázi je nyní EMAS rozšiřován na všechna oddělení Komise v Bruselu a Lucemburku. Systém EMAS se ukázal jako nejvhodnější nástroj pro řízení a zlepšování vlivu na životní prostředí. Během pilotní fáze v Komisi došlo k významnému snížení spotřeby energie a vody, emisí CO 2 a produkce odpadu a personál Komise začal ve větší míře využívat služeb veřejné dopravy.

Slavnostní předávání cen se bude konat ve švédském národním muzeu ve Stockholmu. Další informace Vám poskytne paní Marianne Mullerová na adrese: Marianne.Muller@ec.europa.eu
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist