Limity jsme my "> Konec ropy, konec Shellu. Dvacítka lidí obsadila střechy třech pražských benzinových stanic - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/konec-ropy-konec-shellu.dvacitka-lidi-obsadila-strechy-trech-prazskych-benzinovych-stanic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Limity jsme my, Extinction Rebellion ČR a Univerzity za klima: Konec ropy, konec Shellu. Dvacítka lidí obsadila střechy třech pražských benzinových stanic

Dvacítka lidí z klimatického hnutí v úterý ráno vyvěsila transparenty s nápisy Energetickou demokracii, Klimatickou spravedlnost a Konec ropy, konec Shellu ze střechy tří pražských benzínových stanic Shellu na ulicích Vrchlického, Evropská a Strakonická. Chtějí tím upozornit na ničení klimatu a porušování lidských práv, které tato firma po celou svou historii způsobuje. Akce se koná ve stejnou chvíli, kdy v nizozemském Haagu probíhá valná hromada této firmy, na kterou cílí přímé akce a demonstrace nizozemské iniciativy nazvané Shell must fall.

Požadavkem protestujících je ukončení aktivit Shellu a její rozpuštění jakýmikoliv legálními, ekonomickými nebo politickými prostředky. Spolu s tím požadují spravedlivou transformaci pro pracující ve fosilním průmyslu a kompenzace všem komunitám a ekosytémům, které aktivita Shellu v historii poškodila.

Kvůli pandemii je ropný průmysl v krizi a hodnota Shellu klesá každým dnem. Celá firma sotva přežívá, a to jen díky snížení výdajů a půjčování peněz. Pokud Shell padne bez plánu, dopad na životní prostředí i pracující bude velký. Proto klimatické hnutí požaduje jasný politický plán toho, jak se zbavit Shellu a fosilní paliva nahradit čistými alternativami.

Kateřina Holá z hnutí Limity jsme my k tomu řekla:
"Dalším z našich požadavků je zavedení energetické demokracie, tedy zavádění decentralizované sítě obnovitelných zdrojů ve vlastnictví obcí, komunit a lokálních družstev. Firmy jako Shell vydělávají na ničení planety pro zisk několika akcionářů. My však požadujeme, aby energie patřila lidem."

Adéla Hrdličková z hnutí Extinction Rebellion Česká republika řekla:
"Naším cílem je informovat veřejnost o důležitých rozhodnutích, která probíhají za zavřenými dveřmi na jednáních nadnárodních společností. Aktivity Shellu mají dlouhodobý negativní dopad na životní prostředí i jednotlivce a my žádáme konec takového chování a kompenzaci poškozených."

Podobné akce se konají také v jiných státech, například v Německu. Shell je jedna z nejstarších ropných firem, která má za sebou historii plnou ničení životního prostředí a porušování lidských práv. Nejviditelnějším příkladem může být delta Nigeru, která je dlouholetou činností této firmy totálně zdevastovaná. Shell se také v polovině devadesátých let podílel na justiční vraždě nigerijského aktivisty a intelektuála Kena Saro Wiwy a devíti Ogonů, kteří vedli místní hnutí proti nekalým praktikám této firmy.
Limity jsme my, tel: 737 863 097
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist