Martin Prokop, EPS "> Krajský soud v Ostravě rozhodl, že úřady jsou na základě zákona o svobodném přístupu k informacím povinny poskytovat informace ze správních spisů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krajsky-soud-v-ostrave-rozhodl-ze-urady-jsou-na-zaklade-zakona-o-svobodnem-pristupu-k-informacim-povinny-poskytovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický právní servis: Krajský soud v Ostravě rozhodl, že úřady jsou na základě zákona o svobodném přístupu k informacím povinny poskytovat informace ze správních spisů

Dne 9.4. 2001 vynesl Krajský soud v Ostravě rozsudek, jímž zrušil rozhodnutí Okresního úřadu v Karviné a Úřadu města Havířov o odepření informací o podezřelých stavebních aktivitách na území přírodní památky „meandry řeky Lučiny“ (1). V odůvodnění svého rozhodnutí soud konstatoval, že orgány státní správy nemohou odmítat poskytování informací o správních řízeních s odůvodněním, že na rozhodování podle správního řádu a stavebního zákona se zákon o svobodném přístupu k informacím nevztahuje.
Zákon o svobodném přístupu k informacím má totiž podle soudu v této části vyšší právní sílu (2). Soud zároveň označil za chybný výklad Ministerstva pro místní rozvoj, o který se oba úřady ve svém rozhodnutí opíraly. “Rozhodnutí soudu je pro Ministerstvo závazné a my je hodláme požádat, aby svůj nezákonný výklad odvolalo“ uvádí zástupce žalobce, právník Pavel Černý ze sdružení Ekologický právní servis (3). Jen tak může podle Černého přispět jeho precedentální charakter k větší otevřenosti činnosti státní správy.

Kontakt:
Mgr. Martin Prokop, Kostnická 1324, 390 01 Tábor, tel: 0361/25 66 62, fax: 0361/25 48 66
e-mail: eps.tabor@ecn.cz

(1)Pozemek, nacházející se v tomto chráněném území, si nový majitel před několika lety oplotil a zcela změnil jeho charakter – vybudoval zde umělý rybník, kotce pro zvířata apod. Protože místní ochránci životního prostředí z občanského sdružení Lučina pochybovali o souladu těchto úprav se zákonem, požadovali po stavebním úřadu s použitím zákona o svobodném přístupu k informacím kopie příslušných stavebních povolení Úřad však odmítl tyto informace odmítl poskytnout. Sdružení se obrátilo na Ekologický právní servis a jeho právník podal žalobu k soudu.

(2)Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím má každý právo na veškeré informace obsažené ve správních spisech, a to včetně možnosti pořídit si kopie. Odepřeny mohou být jen ty informace, o kterých to výslovně stanoví zákon (informace obsahující utajené skutečnosti).

(3) Ekologický právní servis je nevládní, neziskové sdružení právníků, které poskytuje občanům bezplatnou právní pomoc při právní ochraně životního prostředí a lidských práv.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist