https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krest-knihy-hledani-dynamicke-rovnovahy-tri-generace-vyzkumnic-na-vscht-praha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NKC - gender a věda: Křest knihy Hledání dynamické rovnováhy: tři generace výzkumnic na VŠCHT Praha

3. února 2016 | NKC - gender a věda
Autor: Naďa Straková
Národní kontaktní centrum – gender a věda SOÚ AV ČR společně s VŠCHT Praha vás srdečně zvou na křest knihy Hany Víznerové a Blanky Nyklové Hledání dynamické rovnováhy: tři generace výzkumnic na VŠCHT Praha. Kniha obsahující dvacet rozhovorů s vědkyněmi a pedagožkami z VŠCHT Praha představuje pracovní a životní dráhy tří generací výzkumnic působících v různých vědních oborech a disciplínách. Výpovědi ukazují, jak rozmanité mohou být profesní dráhy žen ve vědě, a také na to, jak významně se do individuálních kariér promítají společenské, politické i institucionální okolnosti.

„Chtěli jsme dát „slovo“ ženám, aby představily svoji práci a úspěchy nebo své názory na podmínky pro výzkumnou a pedagogickou práci, nejen na VŠCHT Praha, ale i v České republice,“ říká Hana Víznerová, spoluautorka knihy.

"Knížku rozhovorů vnímám jako klíčovou, protože ukazuje, že na VŠCHT na nejrůznějších pozicích pracují úspěšné, talentované ženy, z jejichž práce se můžeme všichni učit," říká o publikaci její kolegyně z NKC – gender a věda, Blanka Nyklová. „Vidět jen ten objem práce, který zvládají, bylo pro mě osobně nesmírně inspirující. Vždycky jsem z rozhovoru odcházela úplně nabitá energií k výzkumu. Zajímavé bylo i to, jakým způsobem kombinují děti a práci, v jakých svazcích žijí, jak citlivě reflektují to, co se dnes ve vědě děje,“ dodává.

Zpovídané vědkyně mluví i o tom, jak hledají rovnováhu mezi řadou rolí, jež chtějí nebo potřebují naplňovat - jako vědkyně, výzkumnice, pedagožky, matky či babičky – a to v ne vždy ideálních podmínkách.
„Bude to stát ještě hodně práce, než se to u nás trošku změní. Mění se to, ale velmi pomalu. Jsme v tom dost pozadu za západní společností, kde se už dávno na tento problém upozorňuje. Bez toho se nic nezmění,“ říká Prof. Ing. Jana Zábranská, CSc.
Rozhovory jsou vedeny velmi přístupnou formou, aby oslovily co nejširší čtenářskou obec, ale mohou sloužit i jako inspirace pro začínající vědkyně.
Kmotry knihy se stanou:
prof. Ing. Karel Melzoch, CSc., rektor VŠCHT
Marcel Kraus, M.Sc., Technologická agentura ČR
Účast dále přislíbily:
Prof. Ing. Jitka Moravcová, CSc., Fakulta potravinářské a biochemické technologie VŠCHT Praha
Ing. Irena Kučerová, Ph.D., Fakulta chemické technologie VŠCHT Praha
Ing. Beáta Vilhanová, Fakulta chemické technologie VŠCHT Praha
Kniha vznikla v rámci mezinárodního projektu TRIGGER. Více na webu: gro.vscht.cz
V případě zájmu o více informací či rozhovor prosím kontaktujte Blanku Nyklovou 608 928 657 blanka.nyklova@soc.cas.cz, Hana Víznerovou 739 558 343 hana.viznerova@soc.cas.cz či jednu z vědkyň Lenku Honetschlagerovou 723598253 lenka.honetschlagerova@vscht.cz.

Národní kontaktní centrum – gender a věda je projekt Sociologického ústavu AV ČR, který od roku 2001 přispívá k budování genderové rovnosti v oblasti vědy a výzkumu.

Naďa Straková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist