Tiskové zprávy
Greenpeace: Lekce české vládě: Polsko řeklo „Ne!“ GM kukuřici
Ekologická organizace Greenpeace dnes uvítala rozhodnutí polské vlády o vydání zákazu na pěstování a dovoz geneticky modifikované (GM) kukuřice. Znovu přitom upozornila na kritický stav v České republice, kde se povolení pro pěstování této plodiny může uskutečnit bez příslušného monitorovacího plánu a bez zveřejnění dalších závazných pravidel, a opakovaně vyzvala ministra životního prostředí k prosazení národního zákazu také v ČR. Případné pěstování GM plodin na českých a moravských polích vystaví podle Greenpeace okolní ekosystémy vážnému ohrožení a může napáchat nevratné škody.
Polská vláda rozhodla 21. března 2005 o vydání zákazu na pěstování a dovoz geneticky modifikovaného osiva kukuřice MON810 firmy Monsanto, kterou Evropská komise zapsala do Evropského katalogu osiv loni v září. Později se ovšem ukázalo, že pro tuto odrůdu neexistuje odpovídající monitorovací plán, požadovaný legislativou EU. [1] Polsko chce zakázat GM osivo na příští dva roky do vyhodnocení vlastních polních pokusů.
„Zákazem pěstování GM kukuřice na svém území učinila polská vláda odpovědné rozhodnutí. Zabrání tím zničení biodiverzity a ochrání polské zemědělce před zvýšenými náklady, které plynou z genetické kontaminace,“ uvedla konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová a dodala: „Je nezbytné, aby česká vláda za této situace zcela přehodnotila svůj postoj a odvolala již vydané povolení k pěstování této odrůdy GM kukuřice na našem území.
Podobný národní zákaz pro pěstování GM kukuřice MON810 vydalo 19. ledna 2005 také Maďarsko a platí rovněž na území Rakouska. [2]
Další informace:
RNDr. Magdalena Klimovičová, konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org
Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org
Poznámky pro editory:
[1] Podrobné informace v tiskové zprávě „Evropská komise vystavuje členské státy rizikům z GM plodin“ z 15. 2. na http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=223212
[2] Viz. tisková zpráva Greenpeace z 20. 1. na http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=219406