Anna Bernátková "> Letošní Nový rok přináší ochranu zvířat v cirkusech! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/letosni-novy-rok-prinasi-ochranu-zvirat-v-cirkusech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Letošní Nový rok přináší ochranu zvířat v cirkusech!

4. ledna 2022 | Svoboda zvířat
Autor: Anna Bernátková, tel: 604 603 732
Dne 1. 1. 2022 nabyla účinnosti některá ustanovení z novely zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, kterou zákonodárci přijali v listopadu 2020 a která mj. zastavuje zneužívání divokých (volně žijících) druhů zvířat v ČR. Od Nového roku tak nebude možná drezura nově narozených jedinců všech divokých druhů zvířat, cirkusy také nebudou moci tato zvířata množit a ani jinak nabývat. V minulosti totiž v cirkusech často docházelo k nekontrolovanému množení především kočkovitých šelem.

Svoboda zvířat dlouhodobě vedla kampaň za ukončení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech. Již v minulosti byla díky jejímu úsilí ukončena drezura jedinců vybraných druhů divokých zvířat narozených po roce 2004, konkrétně primátů, ploutvonožců, kytovců (vyjma delfínovitých), nosorožců, hrochů a žiraf. V letech 2018 až 2020 se její zástupci aktivně scházeli s poslanci a poslankyněmi a jednali s nimi o podpoře legislativy, která by rozšířila konec využívání na všechny druhy divokých zvířat. Změna přijatá Parlamentem 13. listopadu 2020 nakonec opravdu zákon rozšířila na všechny druhy divokých zvířat narozených po 1. 1. 2022.

„Letošní Nový rok nám přinesl velkou radost, jelikož je konečně završeno naše mnohaleté úsilí o změnu české legislativy a větší ochranu divokých druhů zvířat v cirkusech. Česká republika se postavila po bok dalších evropských států, ve kterých je drezura divokých zvířat v cirkusech zakázána,” říká Anna Bernátková ze Svobody zvířat.

Změnu zákona požadovali i odborníci. Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad vydala na začátku roku stanovisko, ve kterém vyzvala poslance a poslankyně, aby přijali právní úpravu, která zamezí odchovu a drezuře divokých druhů zvířat v cirkusech.[1] Pod stanovisko se podepsalo na 150 dalších veterinářů, vědců, akademiků a odborných pracovníků.

Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění od agentury Focus ze září roku 2018 požadovala změnu legislativy i většina české veřejnosti. 74 % respondentů si přála zamezit využívání všech divokých druhů zvířat v cirkusech.[2]

Více informací najdete na: www.cirkusybezzvirat.cz , www.svobodazvirat.cz
Kontaktní osoby: Ing. Anna Bernátková, tel: +420 604 603 732, e-mail: anna.bernatkova@svobodazvirat.cz

[1] Tisková zpráva - stanovisko odborníků k využívání divokých druhů zvířat v cirkusech: https://www.cirkusybezzvirat.cz/pro-media-detail/56
[2] Názory české populace na chov a drezúru zvířat v cirkusech: https://svobodazvirat.app.box.com/s/8xll8bmgbf3yieku66c2i9mvja2dmb91
Anna Bernátková, tel: 604 603 732
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist