Anna Kotková "> MDŽ 2024: Výstava Praha feministická. Místa, kde se psala historie. - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mdz-2024-vystava-praha-feministicka.mista-kde-se-psala-historie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Gender Studies, o.p.s.: MDŽ 2024: Výstava Praha feministická. Místa, kde se psala historie.

29. února 2024 | Gender Studies, o.p.s.
Autor: Anna Kotková

Srdečně zveme na výstavu “Praha feministická. Místa, kde se psala historie”. Bude zahájena vernisáží v předvečer MDŽ, ve čtvrtek 7.3.2024 v 18 hod. v Kampusu Hybernská v Praze a potrvá do 12. dubna. Výstava unikátním způsobem představí místa spojená s historií ženského hnutí v Praze.

 

Objeví se zde i dosud nepublikované materiály z Archivu Elišky Krásnohorské (ve správě organizace Gender Studies, o.p.s.), například cenné fotoalbum z osobní pozůstalosti Elišky Krásnohorské. Představena bude také digitální mapa míst (domů a památek) v centru Prahy, která jsou spjata s feministickým hnutím. Veřejnost bude také seznámena s nově vzniklou online encyklopedií významných postav ženského hnutí, jako byla například Eliška Krásnohorská nebo Františka Plamínková. 

Expozice se soustředí na přelom 19. a 20. století a období první republiky, ale částečně pokrývá i období moderních dějin, včetně působení představitelek ženského hnutí za druhé světové války nebo v období disentu a normalizace. Součástí výstavy jsou exponáty z osobního života socioložky, disidentky a zakladatelky Gender Studies Jiřiny Šiklové, cenným artefaktem jsou například její dosud nevystavené dopisy z vězení (“Budoár Jiřiny Šiklové”, vybudovaný speciálně pro příležitost výstavy). 

Celou expozicí provází fiktivní postava Anny Kovářové, která nabídne neotřelý pohled na milníky z historie českého ženského hnutí 19. a 20. století z perspektivy několika generací žen. Návštěvnictvo výstavy se také bude moci zapojit do tvorby interaktivního exponátu a zanechat vlastní stopu v novodobé feministické historii Prahy.

Chceme zviditelnit ženy, které sehrály zásadní roli v ženském hnutí, bojovaly za volební právo žen, za možnost studovat a pracovat, za důstojnou odměnu či sociální zabezpečení. Ženy jako Karolina Světlá, Eliška Krásnohorská, Františka Plamínková nebo Anna Rypáčková zůstávají veřejnosti stále málo známé a v učebnicích často chybí. Jejich činy přitom měly dopady na celou společnost a mohou stále sloužit jako zdroj inspirace. Výstava Praha feministická navíc přibližuje dějiny Prahy nejen skrze konkrétní příběhy žen, ale také domů v Praze, okolo kterých chodíme běžně do školy, do práce nebo na kávu, a přitom třeba ani nevíme, že se tam odehrávaly zásadní milníky feministické historie, která nás ovlivňuje dodnes,” říká ke konceptu výstavy její spoluautorka a historička Marie Koval. 

Na vernisáži vystoupí DJ Mary C a na klavír zahraje Nina Honová. 

Doprovodný program výstavy:

8. března (MDŽ) - pátrací hra s oživlými  místy paměti - pro školy. a pátrací hra s oživlými místy paměti -  pro veřejnost.,

9. 4. diskuzní večer o historii ženského hnutí na Islandu s hostkami z Islandské národní knihovny

Facebooková událost-výstava.

Facebooková událost-vernisáž

Instagram Knihovny Jiřiny Šiklové

**********************************************************************************

Výstavu Praha feministická. Místa, kde se psala historie pořádá Gender Studies, o.p.s. v rámci projektu Od Elišky Krásnohorské k Jiřině Šiklové: po stopách ženské vzdělanosti, který je podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP (Program Kultura).

V roce 2023 již proběhla související výstava ŽENY MOHOU… Vzděláním k nezávislosti. Uskutečnila se v březnu a dubnu na pražské Náplavce mezi Café (A)VOID a (A)VOID Gallery. Venkovní panelová výstava představovala dějiny českého ženského hnutí a život Elišky Krásnohorské, která byla významnou spisovatelkou a také jednou ze zakladatelek emancipačního hnutí u nás a iniciátorkou ženské vzdělanosti. 

 

Kontakt pro média

Anna Kotková

PR manažerka

e: anna.kotkova@genderstudies.cz

t: +420 774 910 944 (777 910 941)

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist