https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/medialni-omyl-pouzivani-pojmu-sexualni-haraseni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Gender Studies o.p.s.: Mediální omyl používání pojmu „sexuální harašení“

18. prosince 2017 | Gender Studies o.p.s.

V poslední vlně kauz sexuálního násilí a obtěžování, která proběhla médii a sociálními sítěmi, jsme zaznamenali, že se stále často používá pojem „sexuální harašení“. Mají-li ohlasy na sexuální obtěžování mít patřičnou váhu a vážnost a  náležitou úroveň po formální i obsahové stránce, neměly by se v nich opakovaně vyskytovat podobné zavádějící pojmy.  V následujícím textu vysvětlujeme spolu s lingvistkou Mgr. Janou Valdrovou, Ph.D., proč je tento termín problematický.   

Používání pojmu sexuální harašení místo obtěžování zlehčuje a ironizuje problém. Anglické sloveso harass znamená znepokojovat, zneklidňovat.  Oproti tomu české, částečně foneticky podobné, „harašit“ znamená šramotit, připomíná nepříjemný zvuk a především vyvolává asociace typu: haraší mu/jí v bedně, haraší mu/jí ve věži. Zatímco české sloveso harašit má tedy primárně význam zvukomalebný, anglické vyvolává především asociace znepokojení a zneklidnění.  Výraz "harašení" navíc činí celý problém jakoby malicherným, protože "harašení ve věži", "harašení zbraněmi" nebo "harašení v komíně" je svému okolí spíše směšné než nebezpečné. "Harašit" může myš v komoře – v každém případě odnímá výraz "harašení" danému problému jeho celospolečenský dosah. Ovlivňuje to postoje – co je malicherné a týká se jen konkrétních jedinců, kteří se v dané situaci neovládli, tím se společnost jakoby nemusí zabývat.  I s ohledem na tyto asociace se jeví překlad harašení, harašit nevhodný pro význam „sexuálního obtěžování“, což je termín, který doporučujeme používat coby nejvýstižnější.

Platí to tím spíše, že za každou takovouto situací stojí znevažující až ponižující pocity a zkušenosti každého, kdo se s tímto typem jednání setkat, ať už se jednalo a jedná o ženu či muže.

Apelujeme tedy na všechny novináře a novinářky, kteří se tomu závažnému fenoménu věnují, aby nepoužívali označení sexuální harašení pro jeho zlehčující, bagatelizující až zesměšňující ráz, ale věcně a odborně správné označení sexuální obtěžování.

 

KONTAKTY:
Josef Vošmik, josef.vosmik@genderstudies.cz | +420 773 440 845  
Anna Kotková, anna.kotkova@genderstudies.cz | +420 777 910 941

 

tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist