https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mesto-susice-planuje-dynamicke-verejne-osvetleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

PORSENNA o.p.s.: Město Sušice plánuje dynamické veřejné osvětlení

10. dubna 2017 | PORSENNA o.p.s.
Autor: Ing. Vítězslav Malý (PORSENNA o.p.s.), Ing. Vladimír Marek (Město Sušice), tel: +420 606 072 121 (Vítězslav Malý), +420 376 540 140 (Vladimír Marek)
Město Sušice ve spolupráci se neziskovou organizací PORSENNA o.p.s. připravuje pilotní projekt dynamického veřejného osvětlení v lokalitě lesoparku a kolem ostrova „Santos”, který se nachází v blízkosti centra města v těsné blízkosti s koupalištěm a sportovním areálem (GPS: 49°13'34.6"N 13°30'57.4"E). Tento lesopark byl založen před První světovou válkou a již od první republiky se stal vyhledávaným místem volnočasových a kulturních aktivit. Jeho využití a krása během 2. poloviny 20. století upadala, avšak v roce 2013 byl zrekonstruován a dnes se těší opětovnému zájmu obyvatel zejména v letních měsících.
Projekt se skládá z rekonstrukce dvou hlavních větví veřejného osvětlení čítající dohromady 38 světelných bodů. Jedna z větví jde napříč parkem Santos, druhá pak podél řeky Otava od ulice „U koupaliště“ po židovský hřbitov. Navržené dynamické veřejné osvětlení v budoucnu dokáže v době svého provozu měnit jednu nebo více svých charakteristik, například intenzitu, barvu nebo směr osvětlení tak, aby umožňovalo svým uživatelům maximální komfort a pocit bezpečí. Změny v osvětlení mohou probíhat samostatně nebo současně. Jinými slovy řečeno, mohou se měnit pouze jednotlivé světelné body, ale i všechny zároveň. Dynamika osvětlení bude monitorována kontrolním systémem, který zajištuje změnu charakteristiky osvětlení dle potřeby. Cílem je zvýšení kvality osvětlení v lokalitě, maximalizace komfortu uživatelů, úspora provozních nákladů, snížení spotřeby energie a minimalizace světelného znečištění. Součástí projektu je i socioekonomická analýza využití dané lokality,
Dynamické veřejné osvětlení je připravováno v rámci mezinárodního projektu Dynamic Light, který se zaměřuje na rozšíření povědomí a pilotní realizaci dynamického veřejného osvětlení ve střední Evropě. Na projektu spolupracuje celkem 15 partnerů ze 7 evropských zemí. Hlavním partnerem je University of Applied Sciences Wismar. V rámci České republiky realizuje aktivity společnost PORSENNA o.p.s. Projekt je financován z programu Interreg CENTRAL EUROPE podporující spolupráci na společných výzvách ve střední Evropě.
Součástí projektu je (mimo jiné) zpracování strategie a akčního plánu zaměřujícího se na možnost uplatnění dynamického veřejného osvětlení ve městě Sušici, zpracování podkladů v GIS databázi, tvorba nástrojů zaměřených na podporu inteligentních a energeticky efektivních systémů veřejného osvětlení, podpora integrace dynamického veřejného osvětlení do stávajících norem (EN 13201) a harmonizaci pravidel pro zadávání zakázek, organizace seminářů a konferencí a mnoho dalšího.
V rámci projektu Dynamic Light jsou pak plánovány další pilotní investiční projekty ve městech Mantova, Čakovec, Glienicke/Nordbahn, Gorenjska region (Bled, Jezersko, Tržič), Graz a Cesena, s celkovou výší investic okolo 433 000 Eur (11,5 mil. Kč).
Ing. Vítězslav Malý (PORSENNA o.p.s.), Ing. Vladimír Marek (Město Sušice), tel: 420 606 072 121 (Vítězslav Malý), 420 376 540 140 (Vladimír Marek) tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist