https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ministerstvo-zivotniho-prostredi-vita-rozsireni-rady-ekologicky-setrnych-pocitacu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Ministerstvo životního prostředí vítá rozšíření řady ekologicky šetrných počítačů

12. února 2010 | MŽP ČR
Dalších osm modelů počítačů a 19 modelů notebooků společnosti ASUS se může pyšnit Ekoznačkou EU a českou ekoznačkou Ekologicky šetrný výrobek.

„Jsme velmi rádi, že se společnost ASUS k tomuto kroku odhodlala, neboť tím jednak ukazuje cestu ostatním výrobcům a zároveň umožňuje spotřebitelům včetně státní správy velmi jednoduše nalézt ekologicky šetrnější výpočetní techniku“, říká náměstkyně ministra Rut Bízková.

Ekologicky šetrný výrobek je takový výrobek, který podstatně méně zatěžuje životní prostředí ve srovnání s ostatními výrobky stejných užitných vlastností. Ekoznačení je pojem, používaný pro označování výrobků (a služeb), které jsou v průběhu celého životního cyklu šetrnější nejen k životnímu prostředí, ale i ke zdraví spotřebitele. Spotřební zboží (a služby) se označují logem, které spotřebiteli slouží jako jasná a srozumitelná informace.

Pro získání práva propagovat pomocí ekoznaček tyto výrobky musí výrobce u každého z nich doložit splnění přísných technických požadavků. Ty zohledňují celý životní cyklus výrobku a týkají se spotřeby energie, konstrukce umožňující snadno vyměnit jednotlivé komponenty, hlučnosti, elektromagnetického záření (tzv. elektrosmog), obsahu těžkých kovů, zpomalovačů hoření, snadné demontáže produktu potom, co doslouží, aby mohly být jednotlivé díly recyklovány, či bezpečně zlikvidovány atd. Nezapomíná se ani na obaly. Např. kartónové krabice, jsou-li použity, musí být alespoň z 80% z recyklovaného papíru.

Česká ekoznačka se uděluje od roku 1994 a v současné době používá ekoznačku na jednom či více výrobcích přes 90 českých i zahraničních firem a jejich počet neustále roste. Na našem trhu se dají sehnat i výrobky s ekoznačkou EU („Flower“ - takto označený výrobek /či služba/ musí být k dostání na trhu kdekoliv na území Evropské unie) a i jinými zahraničními ekoznačkami. Značku dostávají i podniky, které poskytují ekologicky šetrné služby.

Udělení ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek i Ekoznačky EU zprostředkuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí. Jejich věrohodnost je zaručena Ministerstvem životního prostředí. Požadavky pro získání obou ekoznaček jsou shodné a veřejně přístupné (viz Směrnice č. 36 a č. 37).

Pravidelně aktualizovaný seznam všech výrobků s ekoznačkou je k dispozici na stránce www.ekoznacka.cz/seznam a na stránce CENIA. Další možností je přehledná databáze výrobků s Ekoznačkou EU, kterou v češtině naleznete zde.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist