Marek Jehlička "> Místa poznamenaná Spolchemií - Místo číslo 7: Ústí nad Labem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mista-poznamenana-spolchemii-misto-cislo-7-usti-nad-labem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Program Toxické látky a odpady: Místa poznamenaná Spolchemií - Místo číslo 7: Ústí nad Labem

12. října 2006 | Arnika - Program Toxické látky a odpady
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Ústí nad Labem je dalším místem, které je poznamenáno činností Spolchemie. Samotný areál chemické továrny ležící v centru stotisícového města je kontaminován obrovským množstvím rtuti, která uniká z amalgámové elektrolýzy při výrobě chloru. Chlor patří mezi velmi nebezpečné látky – během druhé světové války se požíval jako bojový plyn. Havárie tzv. chlorového bloku by podle analytických materiálů útvarů civilní ochrany znamenala ohrožení až 56 tisíc osob, tedy poloviny celého města.

Havárie přitom nejsou ve Spolchemii žádnou výjimkou a bývají dalším zdrojem úniků nebezpečných látek do ústeckého ovzduší či do vody. Za posledních 11 let došlo ve Spolchemii nejméně k 23 zaznamenaným haváriím. Unikaly při nich látky jako chlor, chlorovodík, oxid sírový, epichlorhydrin, rozpouštědla, oxid siřičitý a rtuť.

Ze Spolchemie uniká také další nebezpečná látka s chemickým označením hexachlorbenzen (HCB). Svými účinky na lidské zdraví je srovnatelný s PCBs a dioxiny - působí negativně na imunitní a hormonální systém člověka. Hexachlorbenzen byl nalezen i ve slepičích vejcích od soukromých ústeckých chovatelů a to v takové koncentraci, která předčila vzorky vajec z Indie, Tanzanie či Ruska.

Arnika chce, aby Spolchemie eliminovala úniky rtuti a hexachlorbenzenu ze své výroby. Znečišťování prostředí rtutí může Spolchemie zcela zastavit už v roce 2009, když změní výrobní postup chlóru z amalgámové elektrolýzy na bezpečnější bezrtuťovou technologii. Únikům hexachlorbenzenu zase může Spolchemie zabránit buď tak, že zcela opustí typ výroby, při níž hexachlorbenzen vzniká nebo instalací zařízení, které hexachlorbenzen rozloží chemickou cestou na méně nebezpečné látky. Arnika také prosazuje zavedení nové evropské politiky známé pod zkratkou REACH, která má uzákonit náhradu nebezpečných látek za jejich bezpečnější alternativy.

Kontakt: Hana Kuncová, hana.kuncova@arnika.org, tel: 222 781 471
Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist