https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mmr-upravilo-vecny-zamer-stavebniho-zakona-po-pripominkach-piratu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pirátská strana: MMR upravilo věcný záměr stavebního zákona po připomínkách Pirátů

26. dubna 2019 | Pirátská strana
Pirátský poslanec František Elfmark svolal na čtvrtek 25. dubna již pátou schůzku pracovní skupiny k rekodifikaci stavebního práva, na kterou přizval zástupce Ministerstva pro místní rozvoj a Hospodářské komory. Hlavním bodem schůzky byla debata nad vypořádanými pirátskými připomínkami k věcnému záměru, se kterými ministerstvo ve většině případů plně souhlasí.

„Ze strany Pirátů byly vedle zjednodušení stavebních procesů, elektronizace a zvýšení nezávislosti rozhodování dále připomínkovány záměry změn v oblasti postavení dotčených orgánů nebo problematiky nástrojů územního plánování. Předmětem debaty bylo také zavedení automatického vygenerování rozhodnutí o povolení stavby, vymizení účasti veřejnosti a další,” sdělil Elfmark.

Ministerstvo z důvodu odstranění nepřehlednosti a nejednotnosti současné aplikační praxe předpokládá vznik Nejvyššího stavebního úřadu (NSÚ). Tento záměr souvisí s myšlenkou principu jeden úřad – jedno řízení – jedno razítko. Nová úprava má přinést zásadní zlepšení účasti nevládních spolků v povolovacím řízení. Ty se nyní mohou účastnit pouze tzv. řízení EIA (Vyhodnocení vlivů na životní prostředí).

MMR doplnilo své vyjádření k věcnému záměru také po námitkách BIS ve věci automaticky generovaného rozhodnutí tak, že bude vydáno v případě, že stavební úřad do 30 dnů od zahájení řízení nevyzve žadatele k doplnění žádosti a nevydá jiné rozhodnutí v zákonné lhůtě 60 dnů. U zvlášť složitých případů (např. řízení s velkým počtem účastníků, řízení o povolení stavby spojené s posuzováním vlivu na životní prostředí) může stavební úřad lhůtu pro vydání rozhodnutí prodloužit o dalších 60 dnů, maximální lhůta tak bude činit 120 dnů.

Podle náměstkyně ministerstva Marcely Pavlové předloží MMR v pátek nebo v pondělí věcný záměr k podpisu ministryni Kláře Dostálové, která jej předloží k projednání vládě.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Vladimír Mana

Vladimír Mana

1.5.2019 20:12
Pirátská strana věcný záměr buď nečetla nebo souhlasí s tím, aby se orgány ochrany přírody zcela vyřadily z procesu povolování staveb. Jinak by těžko mohla vydal tiskovou zprávu s tvrzením, že dojde k “zásadnímu zlepšení postavení spolků”. Opak je pravdou. K otázkám ochrany přírody se podle věcného záměru stavebního zákona žádné řízení nepovede, orgány ochrany přírody nebudou mít žádnou možnost do řízení vstoupit a veškerá debata a posuzování vlivů na přírodu bude mít charakter interních jednání uvnitř stavebního úřadu (navíc bez povinnosti zaznamenat interní stanoviska). Pokud se dnes může veřejnost účastnit řízení podle zákona o ochraně přírody (druhové výjimky apod.), bude jí případným schválením nového stavebního zákona i tato možnost významně omezena.
Odpovědět
Vladimír Mana

Vladimír Mana

1.5.2019 20:25
A ještě komentář k délce řízení s posouzením vlivů na ŽP (EIA). Samotný proces EIA má dnes jasná pravidla stanovená v souladu s evropskou směrnicí. Průměrná délka tohoto procesu je cca 5 měsíců. Tvrzení, že kdokoli provede řádně celé stavební řízení s procesem EIA za 120 dní je čirá utopie a důkaz naprosté neznalosti správních postupů s vazbou na evropské směrnice.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist