https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skanska-zrecyklovala-97-4-procent-materialu-z-demolice-budovy-v-holesovicich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Skanska zrecyklovala 97,4 procent materiálu z demolice budovy v Holešovicích

5.6.2025 01:31 | PRAHA (ČTK)
Zdroj | Skanska
Při demolici bývalého kancelářského komplexu Merkuria v pražských Holešovicích znovu využila stavební firma Skanska 97,4 procenta z více než 18 600 tun materiálu. Společnost tímto krokem uplatnila vlastní model takzvané remolice, který klade důraz na opětovné využití a recyklaci stavebních hmot. Skanska chce jít příkladem dalším firmám v oboru, uvedla.
 
Budova Merkuria, postavená v letech 1967 až 1971 a později renovovaná, byla demontována způsobem, co nejvíce minimalizovat produkci odpadu, a snížit tak uhlíkovou stopu.

Beton, který tvořil zhruba 58 procent materiálu, byl částečně využit pro výrobu nového betonu. Kov, sklo a dřevo našly nové uplatnění, uvedla Skanska. Projekt tak podle ní snížil emise oxidu uhličitého téměř o 6000 tun.

Kamínky a dlaždice se znovu využily na cestě ke komunitní zahradě v areálu Port7, zábradlí a koleje byly znovu instalovány na původních pozicích a kačírek ze střechy slouží jako podsyp pod blízký most.

Nábytek, koberce a podhledy byly věnovány škole a nemocnici, kuchyňské linky byly použity k vybavení domácností pro uprchlíky. Některé záložní dieselové generátory a dveře byly znovu použity jak na stavbě, tak soukromými osobami.

V Evropské unii se podle dat Eurostatu na celkovém objemu odpadu v roce 2022 nejvíce podílel právě sektor stavebnictví s 38,4 procenty. Skanska uvedla, že nyní je recyklována nebo znovu využita pouze třetina ze stavebního a demoličního odpadu.

Existují různé nástroje, které mohou recyklaci stavebního odpadu podpořit. Například dánská daň uvalená na písek, štěrk, kámen, rašelinu, jíl a vápenec pomohla zvýšit míru recyklace stavebního a demoličního odpadu z 12 procent v roce 1985 na 94 procent v roce 2004, vyplývá z dat Světové banky z roku 2022.

"Projekt už nyní vzbuzuje velký zájem mezi lídry v oboru, kteří chtějí získat zkušenosti a zavádět podobné postupy. Nejde jen o jednu konkrétní budovu - tento projekt dokazuje, že rozsáhlé udržitelné přístupy jsou nejen nezbytné, ale i proveditelné, a přinášejí užitek jak životnímu prostředí, tak samotnému odvětví," uvedla Eva Nykodymová ze Skansky.

Podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) se bydlení podílí na 52 procentech materiálové stopy EU. Jedná se tak o sektor s nejvyšším dopadem na životní prostředí. Přibližně třetina spotřeby materiálů v unii připadá na stavebnictví.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

5.6.2025 19:21
1**
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist