Skanska zrecyklovala 97,4 procent materiálu z demolice budovy v Holešovicích
Beton, který tvořil zhruba 58 procent materiálu, byl částečně využit pro výrobu nového betonu. Kov, sklo a dřevo našly nové uplatnění, uvedla Skanska. Projekt tak podle ní snížil emise oxidu uhličitého téměř o 6000 tun.
Kamínky a dlaždice se znovu využily na cestě ke komunitní zahradě v areálu Port7, zábradlí a koleje byly znovu instalovány na původních pozicích a kačírek ze střechy slouží jako podsyp pod blízký most.
Nábytek, koberce a podhledy byly věnovány škole a nemocnici, kuchyňské linky byly použity k vybavení domácností pro uprchlíky. Některé záložní dieselové generátory a dveře byly znovu použity jak na stavbě, tak soukromými osobami.
V Evropské unii se podle dat Eurostatu na celkovém objemu odpadu v roce 2022 nejvíce podílel právě sektor stavebnictví s 38,4 procenty. Skanska uvedla, že nyní je recyklována nebo znovu využita pouze třetina ze stavebního a demoličního odpadu.
Existují různé nástroje, které mohou recyklaci stavebního odpadu podpořit. Například dánská daň uvalená na písek, štěrk, kámen, rašelinu, jíl a vápenec pomohla zvýšit míru recyklace stavebního a demoličního odpadu z 12 procent v roce 1985 na 94 procent v roce 2004, vyplývá z dat Světové banky z roku 2022.
"Projekt už nyní vzbuzuje velký zájem mezi lídry v oboru, kteří chtějí získat zkušenosti a zavádět podobné postupy. Nejde jen o jednu konkrétní budovu - tento projekt dokazuje, že rozsáhlé udržitelné přístupy jsou nejen nezbytné, ale i proveditelné, a přinášejí užitek jak životnímu prostředí, tak samotnému odvětví," uvedla Eva Nykodymová ze Skansky.
Podle Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) se bydlení podílí na 52 procentech materiálové stopy EU. Jedná se tak o sektor s nejvyšším dopadem na životní prostředí. Přibližně třetina spotřeby materiálů v unii připadá na stavebnictví.
reklama