https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/mobilni-aplikace-pomuze-zambijskym-farmarum-lepe-odolavat-klimatickym-zmenam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Charita ČR: Mobilní aplikace pomůže zambijským farmářům lépe odolávat klimatickým změnám

11. října 2021 | Charita ČR
V Zambii dlouhodobě pomáháme místním farmářům zvýšit výnosnost produkce, učíme je efektivním metodám hospodaření a představujeme i zemědělské inovace. Tou nejnovější je mobilní aplikace, která poskytuje informace o počasí i další data cenná pro hospodaření drobných rolníků i větších místních zemědělských družstev. Aplikace vznikla ve spolupráci s českým start-upem Big Terra v rámci projektu AgriBusiness for LIFE financovaného Českou rozvojovou agenturou.


Efektivnější zemědělství a lepší odolnost vůči klimatickým změnám

V Zambii hraje zemědělství významnou roli a závisí na něm obživa značné části tamních obyvatel. Klimatické změny nicméně přináší do už tak nepředvídatelného sektoru ještě více nejistoty. Mobilní aplikace Terra Crop App, vyvinutá českým start-upem Big Terra Alpha ve spolupráci s Charitou Česká republika, si klade za cíl přispět k efektivnějšímu zemědělství a lepší odolnosti zambijských farmářů vůči dopadům klimatických změn.

„Chceme přispět k trvale udržitelnému zemědělství v globálním měřítku, a to prostřednictvím poskytování informačního servisu farmářům v různých lokalitách,” přibližuje zakladatel společnosti Big Terra, Pavel Juruš, motivaci pro vývoj aplikace pro zambijské farmáře. „Informace získáváme analýzou satelitních dat, klimatických modelů a modelů počasí a výnosů plodin. Výsledkem je služba šitá na míru lokálním potřebám, přispívající k odolnosti místních farmářů vůči změnám klimatu.“


Podporujeme udržitelné zemědělství v Zambii

Aplikace Terra Crop Zambia obsahuje informace o počasí, vhodných plodinách pro dané období i postupech, jak zvýšit výnosnost produkce. Farmáři získají tipy, jak se přizpůsobit povětrnostním podmínkám, měnícím se pod vlivem klimatické změny, a jak zajistit, aby jimi používané metody vedly k dlouhodobě udržitelným výsledkům. Aplikace farmářům pomáhá například správně plánovat setbu, péči o plodiny a sklizeň, vyvarovat se ztrátám způsobeným kobylkami a jinými škůdci, záplavami či suchem. Aplikace zároveň uživatelům umožňuje sdílet důležité informace místních úřadů, odborníků, nevládních organizací či soukromého sektoru.

Aplikace byla vyvinutá ve spolupráci se třemi zemědělskými družstvy v Zambii, konkrétně jde o družstva Katongo z Mongu, Kalale z města Nkeyema a Twapenga Multi-Purpose Cooperative z distriktu Mumbwa. Nyní je Terra Crop Zambia přístupná pro další vývoj a využití místními partnery. Aplikace je přístupná pro uživatele systému Android.

„Místní farmáři mají zájem porozumět povětrnostním vlivům, aby věděli, jaké mají pěstovat plodiny a kdy. Aplikaci zatím vyzkoušelo 20 farmářů během pilotní fáze a podle jejích slov je aplikace uživatelsky přívětivá a jsou s ní velmi spokojení,” říká projektová koordinátorka v Charitě Česká republika v Zambii Mutinta Shandele. Do konce projektu by aplikaci mělo používat až 50 procent farmářů z 22 družstev (více než 400 členů), se kterými Charita v rámci tohoto projektu spolupracuje.


Jak pomáhá Charita farmářům v Zambii?

Charita Česká republika má v Zambii svou vůbec největší zahraniční misi s bezmála 200 zaměstnanci. V zemi působíme od roku 2013 a značnou část naší práce tvoří podpora zemědělství a místních farmářů.

Projekt Agribusiness for LIFE (Life, Innovation, Food & Empowerment), v rámci kterého vznikla aplikace Terra Crop App, podporuje 22 místních zemědělských družstev a 125 jednotlivých farmářů v 5 zambijských oblastech - ze Západní provincie jsou to okresy Mongu, Limulunga, Kaoma, Nkeyema a z Centrální provincie oblast kolem města Mumbwa. Projekt začal v červenci 2018 a je financován Českou rozvojovou agenturou. Farmářům, kteří jsou zapojeni do projektu, pomáháme zvýšit produktivitu a příjmy. Podporujeme rozvoj malých a středních družstev, jejich finanční gramotnost a poskytujeme jim odborné vzdělávání.

Zároveň pomáháme místním zemědělcům dostat jejich produkty na trh. Spojili jsme se například se zambijským start-upem Lima Links, který poskytuje digitální platformu umožňující farmářům přístup na místní trhy. Dále v rámci projektu Agribusiness for LIFE spolupracujeme s Českou zemědělskou univerzitou, zambijským ministerstvem zemědělství a již zmiňovaným českým start-upem Big Terra Alpha, se kterým jsme spojili síly v roce 2018.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist