https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-hrad-bouzov-tahnou-evropsti-stavitele-ze-slamenych-baliku-3
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ESBG: Na Hrad Bouzov ,,táhnou” evropští stavitelé ze slaměných balíků

27. září 2011 | ESBG
Zpráva o výsledku Evropské konference o slaměném stavitelství

Zajímá Vás prefabrikovaný dům ze superizolačních stěnových modulů ze slámy v dřevěné konstrukci se základní hliněnou omítkou? Nebo hrubá stavba domu z velkých balíků postavená za týden?

Toto byly některé z témat prezentovaných evropskými stavebními firmami během konference o slaměném stavitelství, která se konala 26.8.2011 v Radničním sále na Bouzově. Konference byla součástí Evropského setkání stavitelů ze slaměných balíků – ESBG 2011. Setkání se zúčastnilo přibližně 110 inženýrů, architektů, pedagogů a stavitelů z 25 zemí (od Vladivostoku po Portugalsko, z Finska až po jižní Itálii), včetně zhruba 40 účastníků z Česka a Slovenska.

“Je úžasné vidět některé výsledky komercializace ve slaměném stavitelství, která probíhá posledních 15 let. Prezentace firmy Paille-Tech z Belgie a Ecococon z Litvy ukazují vysoce mechanizovaný proces montáže stěnových panelů v krytých prostorách výrobních firem připravených pro transport a instalaci stavebními dělníky nebo jeřábem na místě stavby během jednoho až dvou dnů. Toto je velmi slibný vývoj, který může oslovit běžné stavební investory.
Mimoto bylo povznášející dozvědět se o dvou nových iniciativách pro výuku a rekvalifikaci na slaměné stavitele financovaných Evropskou unií,” řekl Max Vittrup Jensen – profesionální stavitel ze slámy a předseda Centra přírodního stavitelství Permalot, které pořádalo toto pětidenní setkání.
(www.jen-sen.cz / www.permalot.org )

Během posledních 10 let prodělalo slaměné stavitelství v České republice poměrně pomalý vývoj zapřičiněný kulturními, jazykovými a legislativními překážkami. Nicméně nyní je toto odvětví stavitelství na úrovni, kdy ho mnoho lidí začíná považovat za velmi atraktivní a moderní způsob stavění, což demonstroval zájem stovek rodin, které strávily neděli 28.8. návštevou některého z 27 obytných domů v České republice během “Dne otevřených dveří ve slaměných domech”.

V České republice již funguje několik slaměných domů v pasivním standardu, což dokazuje, že sláma je vhodný materiál k dosažení velmi přísných energetických parametrů. Významným způsobem se tak využívá místních materiálů místo importovaných produktů s vysokou spotřebou fosilních zdrojů. Toto se také odráží na finanční stránce, neboť tento stavební materiál je místně snadno dostupný a levnější než konvenční materiály. Při optimalizovaném stavebním procesu lze dosáhnout 40% úspory nákladů ve srovnání s obdobným nízkoenergetickým domem.

Během příprav na konferenci se na nás obrátili zástupci Evropské komise, neboť rozhodující činitelé mají zájem na propagaci konstrukcí s neutrálním CO2. Museli jsme vysvětlit, že slaměných domů se ještě nestaví dostatečné množství. V Německu například existuje společnost, která je schopná vyrobit perfektně
stlačené balíky v jakémkoliv potřebném rozměru, nicméně je třeba, aby se objevila stavební společnost, která objedná materiál pro

stovky takových domů. Richard Lacortiglia z francouzské sítě slaměných staveb oznámil, že slaměné stavby byly zahrnuty do francouzského stavebního zákona. V České republice nestojí nic v cestě použití slaměných balíků včetně jejich aplikace jako nosné konstrukce. Vědci Jan Růžička a Jan Pokorný z ČVUT přinesli na konference vzrušující novinku o tom, že nosné slaměné konstrukce prošly úspěšně testem požární odolnosti REI 120. Jinými slovy, dobře postavené stavbě, kde střecha spočívá zcela na stěně ze slaměných balíků, bude trvat minimálně 2 hodiny, než zhoří.

Konferenci zakončil koncert na nádvoří Hradu Bouzov. V Centru přírodního stavitelství Permalot proběhl následně workshop stavění z velkých balíků. Během 10 dnů byla z 12 balíků (každý o váze 250 kg) postavena hospodářská budova. Další z doprovodných akcí je stavba autobusové zastávky na Bouzově, která je postavená ze dřeva a malých slaměných balíků. Tato bude trvalou upomínkou přítomnosti evropských stavitelů ze slámy na Bouzovsku.

Prezentace z konference a videoklipy z konference jsou dostupné na www.slamenestavitelstvi.cz
Budete-li potřebovat doplňující informace, prosím kontaktujte Martinu Petrů, 728 799 115, esbgteam@gmail.com
Další užitečné odkazy: www.permalot.org - www.jen-sen.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist