Lucie Ješátková "> Na klimatickou změnu je klíčové se připravit, říká ministr Hladík - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-klimatickou-zmenu-je-klicove-se-pripravit-rika-ministr-hladik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Na klimatickou změnu je klíčové se připravit, říká ministr Hladík

17. srpna 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Nejnovější hodnotící zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) potvrzují dlouho známé skutečnosti o prohlubujících se dopadech změny klimatu nejen ve světě, ale i ve střední Evropě, včetně území České republiky. O dopadech klimatické změny dnes na Českém hydrometeorologickém ústavu (ČHMÚ) hovořil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s ředitelem ČHMÚ Markem Riederem a klimatologem Radimem Tolaszem.

„Je dobře, že dnes už nevedeme debatu o tom, zda klimatická změna existuje, ale vedeme debatu o tom, jak nejlépe naši přírodu této změně uzpůsobit, aby tu zůstala i pro další generace. Klimatická změna není jen o tom, že tají ledovce. Pociťujeme ji my všichni, obzvlášť tento týden, kdy opět udeřila vedra a vydatné bouřky,“ řekl na úvod ministr Petr Hladík a pokračoval: „Proto děláme tolik aktivit na snižování emisí skleníkových plynů a adaptační opatření. Příroda nepočká a každý program, podpora má teď smysl. Zároveň říkám, a jako politik to beru jako svůj úkol, že tato změna musí být postupná, citlivá a sociální, nebo nebude vůbec,“ doplnil Petr Hladík s tím, že aktuálně Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu pracují na Národním energeticko-klimatickém plánu, který je jedním z dokumentů, který pomůže České republice se na změny připravit.

Měnící se klima staví nové výzvy i před Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zejména poskytovat spolehlivější a dostupnější informace o častěji se vyskytujících extrémních hydrometeorologických jevech pro krizové řízení a pro veřejnost, měřením a pozorováním spolehlivě detekovat jevy a změny probíhající v atmosféře. „Na ČHMÚ máme možnost klimatickou změnu nejen pozorovat a měřit, ale přímo se nás dotýká. Neustále přibývá extrémních jevů počasí, ať už to jsou silné bouře nebo přívalové povodně, což poměrně stěžuje práci našim předpovědním pracovištím. Předpovídání těchto jevů bylo v minulosti snazší, protože frekvence výskytu extrémních jevů počasí nebyla tak vysoká. Tímto bych rád svým kolegům poděkoval za to, že se nám daří udržovat přesnost předpovědí a udržovat kvalitu výstrah, které jsou pro obyvatele České republiky klíčové,“ uvedl ředitel ČHMÚ Mark Rieder.

„Předpověď povodní a vichřic, příprava reakcí na déletrvající sucho a delší horké vlny, včetně zvýšeného nebezpečí přírodních požárů, jsou v podmínkách měnícího se klimatu složitější než ještě před deseti nebo dvaceti lety. Projekce IPCC ukazují, že postupný růst průměrné teploty v atmosféře bude pokračovat, změny srážkových úhrnů jsou však pro střední Evropu stále nejednoznačné. I proto připravujeme v rámci projektu PERUN nové scénáře změny klimatu pro další desetiletí, abychom měli čas se na probíhající změny lépe připravovat,“ uvedl Radim Tolasz, klimatolog ČHMÚ a český zástupce v IPCC s tím, že všechny Hodnotící zprávy šestého cyklu IPCC jsou k dispozici na webu ipcc.ch, české překlady jednotlivých shrnutí pro politické představitele na webu ČHMÚ.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist