https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/narodnimu-parku-sumava-pomahaji-v-ramci-noveho-projektu-mladi-lesnici-z-pisku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP a CHKO Šumava: Národnímu parku Šumava pomáhají v rámci nového projektu mladí lesníci z Písku

14. února 2012 | Správa NP a CHKO Šumava
„Škola a praxe“ - to je název nového projektu, na kterém od tohoto roku spolupracuje Správa Národního parku Šumava a Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga v Písku.

„Projekt Škola a praxe je vyústěním dlouhodobé spolupráce NP Šumava a SLŠ v Písku. Národní park je pro mladé lesníky atraktivním prostředím, protože se zde setkají s odlišnými způsoby práce a jinou podobou péče o lesní ekosystémy než v běžném hospodářském lese“ říká Jan Kozel, lesník Správy Národního parku Šumava a garant odborné praxe píseckých studentů.

Studenti 3. ročníku vyšší odborné školy se v pěti členných skupinách budou střídat v průběhu února, března a dubna na vybraných územních pracovištích Správy NP a CHKO Šumava. Momentálně jsou v Českých Žlebech.

„Práce v přírodě a s přírodou mě vždy přitahovala a možnost vyzkoušet si dlouhodobě práci lesníka na Šumavě nanečisto ještě v době studia je jedinečná příležitost. Zažít pravou šumavskou zimu v lese jako pracovním prostředí a poznat úskalí a přednosti profese lesníka se studentům jinak jen těžko podaří“ říká Vít Troníček jeden ze studentů, který je v Českých Žlebech na praxi. Projekt Škola a praxe přispívá k výměně informací mezi dvěma někdy tak odlišnými světy: praktickým - provozním a teoretickým - školním.

Národní park Šumava jako partner projektu poskytuje studentům odborné zázemí a také jedinečnou příležitost vyzkoušet si, jak vypadá práce lesníků na území s vysokým stupněm ochrany přírody. Každý ze studentů po dobu měsíční stáže vyráží s lesníky venkovního provozu Správy NP a CHKO Šumava do svěřených úseků.

„Zde kontrolují oplocenky s mladými stromky, evidují polomy, vyhledávají a monitorují kůrovcem napadené stromy, podílejí se na péči o zvěř v přezimovacích obůrkách a získávají přehled o počtech zvěře před jejím pravidelným sčítáním,“ jmenuje Jan Kozel.

Budoucí lesníci se také při setkáních s návštěvníky Národního parku Šumava učí poskytovat informace o území, které jim bylo při praxi svěřeno a o přírodě, kterou chrání.

„Pomáhají tak například s monitoringem zvláště chráněných živočichů. Na sněhové pokrývce lze velmi dobře identifikovat výskyt rysa ostrovida,“ uvádí Jan Kozel.

„Pro naše studenty je to obrovská výhoda. Seznamují se tak s jedinečným prostředím, pracovními podmínkami, povinnostmi a také s tím, jak moc je práce v Národním parku Šumava je specifická,“ uvádí ředitel písecké školy František Bušina.

S přicházejícím jarem se práce studentů i lesníků změní. Pozornost se zaměří na činnosti související s obnovou lesa.

„Studenti budou spolupracovat na zadávání úkolů v lesních školkách a organizaci výsadeb mladých buků, jedlí a javorů a také budou sledovat řízení prací spojených s ochranou lesa směřující k eliminaci jarního výletu lýkožrouta smrkového,“ uzavírá Jan Kozel.


Pavel Pechoušek
tiskový mluvčí
Správa NP a CHKO Šumava
1. máje 260
385 01 VIMPERK
tel.: +420 388 450 213
mobil: +420 731 530 509
e-mail: pavel.pechousek@npsumava.cz
www.npsumava.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist