https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nechceme-aby-politici-a-fosilni-korporace-zneuzili-soucasne-situace-k-prosazeni-dalsi-devastace-klimatu-vzkazuji-studenti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future: Nechceme, aby politici a fosilní korporace zneužili současné situace k prosazení další devastace klimatu, vzkazují studenti, kteří své páteční stávky za klima přesunuli na sociální sítě

3. dubna 2020 | Fridays for Future
Autor: Petr Doubravský, tel: 724 396 896
Dnes probíhá první online stávka za klima. Studenti v reakci na vládní opatření proti šíření koronaviru přesunuli páteční stávku na sociální sítě.

Středoškoláci v České republice stávkují od loňského března. Stávky za klima ke konci léta roku 2018 zahájila tehdy patnáctiletá Greta Thunberg. Jejich účastníci požadují okamžité řešení klimatické krize.

I přes náročnou situaci považují organizátoři za důležité uchovávat veřejné povědomí o změnách klimatu a naslouchat vědcům a odborníkům. V rámci protestu také vyjádřili své obavy ze zneužití současné situace k prosazení další devastace klimatu. Takové snahy studenti zaznamenali v uplynulých týdnech od některých politiků a fosilního průmyslu.

Účastníci stávky se do jejího průběhu zapojují sdílením fotografií s transparenty z jejich domovů s hashtagy #climatestrikeonline a #onlinezaklima. K fotografiím přídávájí umístění na Úřadu vlády ČR, kde se protestující virtuálně sešli.

Od 11 hodin organizátoři vysílali na své facebookové stránce stream projevů. Z hostů se k tématu vyjádřili například novinář a člen hnutí Limity jsme my Radek Kubala nebo ředitelka Hnutí DUHA Anna Kárníková. Svůj videopozdrav studentům zaslal i herec a moderátor Petr Vacek. Fotografie stávkující přidávají na sociální sítě v průběhu dnešního dne.

"Koronavirová pandemie možná zastavila svět, podpora fosilního průmyslu ze strany politiků ale nekončí. ČEZ žádá o emisní povolenku pro nejšpinavější uhelnou elektrárnu Počerady, Polsko pokračuje v těžbě na dole Turów a ministr Havlíček využívá situaci ke znehodnocení evropských plánů na ochranu klimatu. K těmto krokům nemůžeme být ani v časech globální nákazy slepí," řekla ve svém streamovaném projevu členka hnutí Veronika Zemanová.

"Akce již v průběhu týdne vzbudila pozornost některých médií a povedlo se nám tak společně ve veřejném prostoru zdůraznit, že klimatická krize je i nadále aktuálním problémem. Máme také radost z počtu lidí, kteří se do stávky již zapojili a přidali své fotky na sociální sítě a věříme, že se během dne připojí ještě spousta dalších. Ukazuje to, že veřejnost jen tak snadno nedovolí politikům a fosilnímu průmyslu zneužít současné situace k prosazení svých špinavých cílů," shrnul dnešní akci mluvčí hnutí Petr Doubravský.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist