Aleš Miklík "> Nejen na Moravě, ale i v Čechách: Vlčata se letos narodila od Orlických až po Krušné hory - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nejen-na-morave-ale-i-v-cechach-vlcata-se-letos-narodila-od-orlickych-az-po-krusne-hory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Nejen na Moravě, ale i v Čechách: Vlčata se letos narodila od Orlických až po Krušné hory

12. října 2021 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Úspěšnou reprodukci má za sebou nejméně 8 smeček ze severních a západních Čech. Potvrdil to monitoring tzv. Vlčích hlídek Hnutí DUHA, ale také informace od dalších mapovatelů, lesníků či správ chráněných území. Potomci se narodili přeshraničním smečkám v Orlických horách a na Broumovsku, v Lužických horách, na Šluknovsku,v Českém Švýcarsku a v Krušných horách. Zatím se nepodařilo potvrdit rozmnožování v oblasti Ralska, kde zoologové evidovali vlčata každoročně od roku 2014.


Mláďata se už pošesté narodila vlkům na Broumovsku

Šestým rokem přivedly na svět své potomky smečky z Broumovska. Genetické analýzy už v roce 2017 prokázaly, že vlci do oblasti přišli ze západního Polska. V současnosti Vlčí hlídky monitorují na česko-polském pomezí 3 smečky. Minimálně ve dvou z nich se letos narodila vlčata. Dokazují to záběry z fotopastí Hnutí DUHA Olomouc i od polských lesníků, kteří dlouhodobě sledují vlky z teritoria v Javořích horách.

Také v nedalekých Orlických horách přivedli vlci na svět mláďata. Jejich trvalý výskyt tu od minulého roku potvrzoval monitoring Vlčích hlídek. Důkazy o narození vlčat ale zatím přinesl jen polský lesní pracovník, kterému se několik vlčích potomků podařilo na začátku října zachytit na video.


I přes masivní těžbu se vlčatům daří v Lužických horách

Reprodukci zdokumentovaly Vlčí hlídky také u smečky z Lužických hor. Přesto, že zde od minulého roku narůstá objem těžby kůrovcového dřeva, našli místní vlci dostatek klidných lokalit, kde se jim daří vychovat mláďata. Podle záběrů z fotopastí jsou malí vlci minimálně čtyři, rozmnožování tu Vlčí hlídky potvrdily už podruhé v řadě. Kromě zachycení vlčích ratolestí při fotomonitoringu došlo v Lužických horách také k ojedinělému pozorování mláďat turisty. Ačkoliv jsou taková setkání lidí s vlky vzácná, pokud k nim dojde, jedná se často právě o mladé, zvědavé jedince.


Na Děčínsku a v Krušných horách se rozmnožily česko-německé vlčí smečky

Na severozápadě Čech se o vlčí populaci dělí Česká republika s Německem. Oproti minulému roku se letos na česko-německém pomezí podařilo Vlčím hlídkám potvrdit narození potomků ve smečce na Šluknovsku. Vlčata se ale dle informací zástupců Správy Národního parku České Švýcarsko narodila také v této chráněné oblasti.

V Krušných horách se pohybuje zhruba 12 vlků. Ne všichni však náleží k jedné smečce. K reprodukci tu tak letos došlo jak u nejstarší krušnohorské vlčí rodiny, která se pohybuje zhruba ve středu tohoto česko-německého pohoří, tak také u nově zformované smečky na východě Krušných hor.


Vlky v Ralsku ohrožovala v posledních letech těžba, onemocnění prašivinou, srážky na silnicích i pytláctví

Navzdory důkladnému monitoringu se letos Vlčím hlídkám prozatím nepodařilo potvrdit rozmnožování u smečky v oblasti Ralska. První vlci sem znovu přišli z Německa a Polska v roce 2014 a přivedli tu na svět mláďata, v Čechách poprvé po mnoha desetiletích. Od té doby se u nich každým rokem podařilo zdokumentovat úspěšnou reprodukci. Proč letos nemají Vlčí hlídky ani Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj prozatím žádné důkazy o potomcích smečky, není jisté.

V posledních letech ralské vlky ohrožovala narůstající těžba na Kokořínsku, která se nevyhnula ani Národní přírodní rezervaci Pecopala-Břehyně. Loni bylo z fotopasťových záběrů také patrné, že se jednotliví členové smečky potýkali s prašivinou (infekční parazitické onemocnění). Přesto se v Ralsku v minulém roce narodila minimálně 4 vlčata. Zároveň zde došlo v minulosti k několika srážkám vlků s vozidlem. Naposledy se takový případ stal letos na jaře u obce Dolní Krupá. Smečce škodilo i pytláctví. Poslední případ zastřelení prokázala pitva u vlčice, kterou loni na podzim našli mrtvou u silnice nedaleko Doks místní myslivci.

Barbora Černá, koordinátorka Vlčích hlídek na Kokořínsku a v Ralsku, řekla:
„To, že se nám v oblasti Podbezdězí a Ralska zatím nepodařilo reprodukci prokázat, by mohlo nasvědčovat i možnosti, že loni nalezená mrtvá, bezuchá vlčice, u níž se prokázala příčina smrti zastřelením, mohla být vlčicí rodičovského páru.”

Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, k vlčí reprodukci uvedl:
„Údaje o rozmnožování vlků jsou jedny z klíčových informací o tom, jak se kriticky ohroženému druhu v Česku vede. Jsou také hlavním výchozím zdrojem pro mapu vlčích teritorií v Česku, na jejímž sestavení spolupracujeme s dalšími českými i zahraničními partnery ze sousedních zemí.”

Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek na Děčínsku, okomentoval:
„Velmi nás potěšilo, že jsme i letos získali záznamy vlčat na Šluknovsku a v Lužických horách, a že se reprodukci podařilo potvrdit také v Národním parku České Švýcarsko. Všechna tato území byla do značné míry postižena kůrovcovou kalamitou a mnohdy nevhodnými zásahy k jejímu potlačení. Nejvýznamnější místní biotopy ohrožené těžbou se Hnutí DUHA snaží ochránit v příslušných správních řízeních. Ohleduplné lesní hospodaření přinese užitek nejen vlkům, ale také dalším chráněným druhům a lidem.”

Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách, k reprodukcím uvedla:
„Potvrzení narození vlčat ve východní části Krušných hor je pro nás velkou novinkou. Tuto část pohoří velmi aktivně monitoruje jedna z našich dobrovolnic, které za dokumentaci tamních vlčat patří velký dík. I tentokrát se mláďata narodila také smečce pohybující se ve střední části Krušných hor. Jedná se již o třetí generací této vlčí rodiny. Potvrzení rozmnožování tentokrát vychází z poznatků jednoho z německých krušnohorských mapovatelů.”

Kontakty:
Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, Email: miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel.: 728 832 889
Barbora Černá, koordinátorka Vlčích hlídek na Kokořínsku a v Ralsku, Email: barbora.cerna@hnutiduha.cz, tel.: 778 969 368
Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek na Děčínsku, Email: radek.kricek@hnutiduha.cz, tel.: 723 435 156
Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách, Email: stepanka.kadlecova@hnutiduha.cz, tel.: 608 983 426

Fotografie letošních vlčat: https://www.selmy.cz/novinari/galerie/?category=79%22
Video s letošními záběry vlčat: https://youtu.be/V8u5tFSRHpw

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist