Josef Duben "> Některá fakta je prostě marné zveřejňovat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nektera-fakta-je-proste-marne-zverejnovat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Státní veterinární správa: Některá fakta je prostě marné zveřejňovat

25. února 2004 | Státní veterinární správa
Autor: Josef Duben, tel: 227 010 154
Stále se opakující výhrady k tomu, zda je nutné utrácet tolik krav v souvislosti s výskytem BSE, opakovaně používají nepravdivých argumentů. Jedním z nich je údajná nevědeckost či, že v EU se postupuje jinak a že se tzv. kohorty rizikových zvířat sestavují užší, anebo že pravděpodobnost výskytu dalšího pozitivního kusu v rizikové skupině, kohortě, je nízká, nebo se některé argumenty úmyslně zatemňují.

Evropská a nyní i naše veterinární legislativa přijala postup utracení vrstevnic - tj. těch kusů, které se narodily v rozmezí rok plus a rok mínus a dále byly společně krmeny v průběhu prvního roku života s nemocným zvířetem - právě na základě vědeckých podkladů. Jiné zdůvodnění ani není možné.

Tyto postupy dané příslušnými ustanoveními platí pro všechny členské země bez rozdílu, tudíž i pro nás. Výjimkou je Velká Británie a Portugalsko, kde je režim přísnější proto, že zde byl zaznamenán větší výskyt BSE a pak Švédsko, kde je situace odlišná v tom smyslu, že je jedinou zemí v EU, kde nebyl výskyt BSE dosud zaznamenán.

Pravděpodobnost výskytu dalšího nemocného kusu v kohortě je opravdu nízká, ale je. Proto se také tak postupuje.

Přísnosti postupu může dávat v současné době za pravdu i avizované zjištění italských či japonských vědeckých pracovišť, kde zjistili, že se BSE u skotu začíná v postiženém mozku projevovat odlišněji, než dosud. Dobrou zprávou je, že se stále dá diagnostikovat dosavadními testy.

Pokud bude přijata v rámci EU nová legislativa, která umožní neutrácet vrstevnice nemocného kusu v takovém rozsahu a v krátkém časovém období, Státní veterinární správa ČR to zajisté uvítá, však takovouto iniciativu projevil i Josef Holejšovský, její ústřední ředitel, při několika příležitostech v Bruselu na sklonku loňského roku.

Nicméně v porovnání s 1591 kusy skotu, které bylo nutné u nás za 3 roky v souvislosti s BSE utratit, Státní veterinární správa ČR považuje za hodné větší pozornosti více než 30 000 kusů skotu staršího než 24 měsíců, které každoročně v chovech uhynou. Nemluvě o prakticky stejném množství, které chovatelé pošlou na nutné porážky. Zde jsou zcela jistě rezervy k nápravě. A těchto údajů, přestože již byly mnohokrát zveřejněny, jakoby se každý zalekl.
Josef Duben, tel: 227 010 154
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist