Karolína Šůlová "> Obce mohou žádat stát o finanční pomoc při aktivní prevenci a stabilizaci svahových sesuvů a řícení skal - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obce-mohou-zadat-stat-o-financni-pomoc-pri-aktivni-prevenci-a-stabilizaci-svahovych-sesuvu-a-riceni-skal
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Obce mohou žádat stát o finanční pomoc při aktivní prevenci a stabilizaci svahových sesuvů a řícení skal

8. ledna 2004 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Speciální dotační program pro obce, který je zaměřen na aktivní prevenci svahových sesuvů a řícení skal, zpracovalo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s resortem financí. Stabilizace a monitoring těchto jevů jsou totiž značně finančně náročné a dosahují řádu desítek miliónů korun. Proto není v silách místních samospráv a ani vlastníků pozemků tuto problematiku řešit bez státní pomoci.

Program je prozatím časově limitován rokem 2007. Pro první rok je k dispozici finanční částka 74 mil. Kč, v dalších letech každoročně 224 mil. Kč. Program bude pravidelně vyhodnocován.

Potřeba speciálního dotačního titulu vznikla v souvislosti se stále častějším výskytem extrémních výkyvů klimatu - příkladem mohou být sesuvy na Vsetínsku po povodních v roce 1997 nebo řícení skalních bloků v Hřensku.

Z těchto důvodů zpracovalo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem financí speciálně zaměřený dotační podprogram v rámci programu ISPROFIN (Informační systém programů financování), určený obcím a obcím s rozšířenou působností.

Podprogram č. 215124 s názvem „Řešení nestabilit svahů v ČR“ bude zahájen v roce 2004 a potrvá do roku 2007. Je účelově a věcně rozvržen do dvou samostatných dílčích projektů:

* č. 215124-1 Dokumentace a mapování svahových pohybů v ČR
Projekt je přímo zaměřen na prevenci před negativními důsledky svahových pohybů. Spočívá v provádění účelového inženýrsko-geologického mapování v ohrožených oblastech s cílem rajonizace území z hlediska jeho ohrožení sesuvnými jevy a dalšími geologickými riziky. Výsledné informace budou sloužit především orgánům státní správy a samosprávy při tvorbě územních plánů a jako odborný podklad pro rozhodování.

* č. 215124-2 Řešení stabilizace svahů na území ČR, jejich geologický průzkum a monitoring
Tento dílčí projekt bude zajišťovat technické řešení stabilizace konkrétních rizikových a havarijních lokalit svahových nestabilit. Finanční pomoc je určena obcím, případně obcím s rozšířenou působností. Finanční prostředky budou příjemcům uvolňovány postupně v závislosti na řešení dílčích kroků stabilizačních opatření v členění: geologický průzkum, projekce, stabilizace a monitoring. Termín k podání žádosti je vždy do 30. dubna příslušného roku, samozřejmostí je splnění podmínek a kriterií předepsaných pro přiznání podpory. Výše podpory je stanovena maximálně do 90% nákladů akce.

Podrobnější informace získáte na webové stránce MŽP www.env.cz, (geologie, rizikové faktory ŽP, svahové nestability a zde podprogram č. 215124).
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist