https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obcerstveni-na-brezniku-bude-otevreno-i-pres-zimu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP a CHKO Šumava: Občerstvení na Březníku bude otevřeno i přes zimu

Je to dobrá zpráva pro všechny lyžaře. Od neděle pětadvacátého prosince je znovu otevřené občerstvení na hájence na Březníku u Modravy.

Samota a bývalá hájovna v překrásné poloze na soutoku Luzenského a Březnického potoka slouží od roku 2002 jako informační středisko Správy Národního parku Šumava. Funguje zde i malá restaurace, hned vedle je Muzeum Karla Klostermanna.

Od listopadu do května tu bývalo vždy zavřeno. Teď Správa Národního parku Šumava uzavřela dohodu s provozovatelem zdejšího restaurace Františkem Dvořákem, který zde bude otevírat i během zimy.

„V souvislosti s ochranou přírody jsme proti tomuto rozhodnutí žádné námitky neměli,“ říká Václav Braun, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava a šéf odboru státní správy.

Lyžařská stopa, o jejíž protažení se každou zimu stará obec Modrava, tak nebude končit na křižovatce v Luzenském údolí, ale bude upravena až k březnické hájence. Promrzlí lyžaři si tu budou moci odpočinout a občerstvit se.

„Od ledna bych chtěl mít otevřeno během všech víkendů. Záleží na zájmu lyžařů a počasí,“ říká provozovatel zdejší restaurace František Dvořák.


Březník
Je jedno z nejdeštivějších a zároveň nejstudenějších míst na Šumavě. Je zde pěkný výhled do údolí Luzenského potoka a na horu Luzný, která již leží na území Německa. Budova hájovny, která nebyla prakticky od roku 1969 využívána, prošla od roku 1998 rozsáhlou rekonstrukcí a 24. května 2002 byla slavnostně otevřena jako informační středisko NPŠ. Ani dnes tento kraj, neztrácí nic ze svých typických nálad, jak je nezaměnitelným způsobem popisuje Karel Klostermann ve své prvotině s názvem - Ze světa lesních samot. Děj se odehrává v rozmezí let 1860-1870 výhradně v oblasti Březníku. Zachycuje období těsně před příchodem přírodní katastrofy, která postihla většinu Šumavy. Vichřice, která se tehdy Šumavou prohnala způsobila rozsáhlé polomy a v podstatě zničila původní starý porost. Dílo zkázy dokonává následná kůrovcová kalamita. Průběh přírodní pohromy popisuje Klostermann v závěru románu. Po kalamitách na konci 19. století nechali Schwarzenbergové, do jejichž panství patřila převážná část Šumavy, na vzniklé holiny vysázet smrkovou monokulturu. Tím vytvořili z podstatné části Šumavy hospodářský les a díky výsadbě nepůvodních smrků položili základy dnešní kůrovcové apokalypse.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist