https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ochranari-sledovali-operence-na-berounce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Rokycany: Ochranáři sledovali opeřence na Berounce

19. února 2010 | ZO ČSOP Rokycany
Ani mráz a relativně vysoká sněhová pokrývka neodradila více než padesát zájemců z nejrůznějších míst České republiky od vycházky k řece Berounce. Tuto již tradiční ornitologickou vycházku pořádala rokycanská organizace Českého svazu ochránců přírody. Jejím tématem bylo pozorování zimujících druhů opeřenců, kteří se díky ostatním zamrzlým plochám v regionu koncentrují právě na tomto unikátním místě.

Pozorovatelé z Rokycanska se nejprve sešli s početnou skupinou kolegů ze Spáleného Poříčí a dětmi z 15. ZŠ z Plzně na vlakové zastánce v Plzni – Doubravce. Poté společně zamířili na významné zimoviště vodního ptactva ke Svatému Jiří v Plzni, kde se v této době vyskytuje celá řada zajímavých druhů. Kromě labutí, kachen a lysek mohli účastníci spatřit slípku zelenonohou či zaslechnout ledňáčka říčního, který je nazýván létajícím drahokamem našich vod. Součástí pozorování byl i poutavý výklad Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů Plzeň, který účastníky poutavě seznámil s historií zimoviště i aktivitami vlastní organizace. Poté se účastníci vydali na zhruba třinácti kilometrovou trasu po proudu řeky k Dolanskému mostu a následně do Chrástu na vlak. Přestávky na odpočinek vyplnil vedoucí výpravy Pavel Moulis informacemi o zde vyskytujících se druzích či aktivitách rokycanských ochránců přírody, kteří v těchto dnech slaví 20 let od vzniku záchrany zvířat na Rokycansku. I z tohoto důvodu již 5. března připravují zajímavý koncert v rokycanské Sokolovně, kde se představí skupiny CLUARAN a POKUS. Součástí koncertu bude i prezentace vlastní činnosti od 17.00 do 19.00 hodin v předsálí, autogramiáda scénáristy a režiséra Václava Chaloupka a malá módní přehlídka.

Přírodovědnou vycházku za zimujícími opeřenci lze hodnotit i přes poměrně náročnou trasu za velice vydařenou, neboť jsme v průběhu trasy pozorovali několik hoholů severních, morčáků velkých a desítky kachen divokých, labutí velkých a kormoránů velkých, na jejichž přítomnost jsme si již pomalu zvykli. Samozřejmě jsme viděli i několik volavek popelavých, kání lesních a řadu drobných zpěvných ptáků. Na samém konci trasy nás čekalo zajímavé překvapení v podobě pobytového znamení bobra. Nahlodaný strom dává tušit, že bobři dorazili i sem.

Zhruba v polovině trasy byla naplánována větší přestávka spojená nejen s opékáním pochutin na ohni, ale i rozdáním kalendáře akcí na letošní rok, který obsahuje nejen množství vycházek, ale i zájezdů, brigád na zvelebování krajiny či společenských akcí. Je potěšitelné, že se našich akcí zúčastňují nejen mladí, ale i starší spoluobčané. Jsme za to rádi, neboť jen málo organizací se věnuje současně všem věkovým kategoriím.

V rámci vycházky nebyla nouze ani o poslouchání prvních nesmělých zvukových projevů čížků, hýlů či sýkorek. To již dává předzvěst nadcházejícího jara, neboť v přírodě už jsou slyšet první projevy zvířecí lásky. Svá území obsazují výři či krkavci, lze očekávat i pozorování prvních zajíčků či mláďat divokých prasat. I když jsme ve skrytu duše očekávali pozorování i orlů mořských, kteří se zde pravidelně vyskytují, naše představy se nevyplnili. Zřejmě jsou již i oni v tuto dobu na svých obvyklých hnízdištích či se mladí nedospělí ptáci potulují jinde. Přesto byli účastníci s výsledkem pozorování spokojeni, které navíc umocňovala i přátelská atmosféra, která zde po celý den panovala.

Domů se účastníci vraceli vlakem plni dojmů z příjemně prožitého dne, který byl umocněn zasvěceným povídáním o zimujících druzích opeřenců. Nechyběla ani informace o přikrmování živočichů či o postupném návratu tažných druhů ze zimovišť a připravovaných akcích rokycanských ochránců přírody. Z nich jmenujme např. jarní vycházku na Padrťské rybníky, která se uskuteční 20. března nebo tradiční sázení stromků.

Bližší informace o námi pořádaných akcích se dozvíte na našich webových stránkách na adrese www.csop.erc.cz , telefonech 371722686 či 603239922 nebo si o kalendář akcí můžete napsat. Rádi Vám jej obratem zašleme. Kontaktní adresa je: ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany, e-mail: pavel.moulis@tiscali.cz

Zaujala Vás činnost rokycanských ochránců přírody ? Pak mám můžete pomoci.
Odešlete dárcovskou sms zprávu ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zašlete finanční dar na číslo účtu 33553322/0800, variabilní symbol 29/01. Finanční příspěvek bude smysluplně využit při praktické ochraně přírody, především však na provoz záchranné stanice živočichů, která poskytuje odborný ochranářský servis na území Berounska, Hořovicka a Rokycanska.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist