https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/odbornici-politici-i-aktiviste-v-plzni-diskutovali-co-muzeme-udelat-pro-cistejsi-vzduch-a-bezpecnejsi-dopravu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Odborníci, politici i aktivisté v Plzni diskutovali: Co můžeme udělat pro čistější vzduch a bezpečnější dopravu

31. května 2012 | Děti Země
Dvacítka odborníků, politiků i aktivistů dnes v Plzni diskutovala o možných opatřeních ke zlepšení kvality ovzduší a pro bezpečnější dopravu ve městě. Seminář nazvaný „Co může Plzeň udělat pro čistější ovzduší a bezpečnější dopravu?“ proběhl na půdě Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Zorganizovalo ho sdružení Děti Země ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí a zdraví.

„Město Plzeň má dlouhodobě problémy se znečištěním ovzduší, zejména prachovými částicemi a rakovinotvorným benzo-a-pyrem. (1) Šlo o naši první veřejnou aktivitu v rámci projektu ´Plzeň bez sazí (2), jehož cílem je přispět k čistějšímu ovzduší ve městě“, uvedl Martin Hyťha z Dětí Země Plzeň a dodal „Oceňujeme, že město zadalo studii proveditelnosti nízkoemisní zóny v Plzni, která by měla být dokončena v srpnu. Takové zóny úspěšně fungují v několika desítkách měst v Německu, Švédsku, Holandku, Dánsku a dalších zemích. O zavedení nízkoemisních zón uvažuje také Praha nebo některá města v Moravskoslezském kraji.“

Petr Šmíd z Nadace Partnerství prezentoval na semináři zkušenosti s projekty zaměřenými na bezpečnost dopravy - „Cesty městy“ a „Bezpečné cesty do škol“.

Pavel Novák z Českého plynárenského svazu prezentoval zkušenosti s využitím zemního plynu v dopravě v různých částech světa, v Evropě i v České republice.

Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví informoval o mezinárodním projektu „Bez sazí pro klima“ (Soot-free for Climate), který se zaměřuje na prosazování opatření vedoucí k ochraně klimatu i k ochraně lidské zdraví snižováním emisí uhlíkových sazí (Black Carbon) a látek vedoucích ke vzniku přízemního ozónu. Kromě jiného uvedl: „Jemné prachové částice a ozón dnes pro Evropany představují v životním prostředí největší zabijáky. V Evropě umír&aa cute; každý rok zbytečně v důsledku tohoto znečištění přes 300 tisíc obyvatel. V České republice je to několik tisíc zbytečně zmařených životů ročně. Mnohá města a vlády proto zavádějí nízkoemisní zóny, mýtné systémy a dieselové filtry prachových částic nebo prosazují čistější paliva v dopravě.“

Seminář se uskutečnil v rámci projektu „Plzeň bez sazí“ podpořeného Nadačního fondu Zelený poklad a organizací Deutsche Umwelthilfe.

Poznámky:

(1) Více v tiskové zprávě Centra pro životní prostředí a zdraví z 24. března 2011 „Plzeňské ovzduší už vyčerpalo kvótu pro znečištění prachem – Zdraví Plzeňanů ohrožuje i ozón nebo rakovinotvorný benzo-a-pyren“ - http://www.detizeme.cz/ochranaovzdusi/?p=562

(2) Plzeň bez sazí – pro čistější ovzduší – viz. http://www.detizeme.cz/ochranaovzdusi/?page_id=883

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist