Tomáš Salov "> Ohrožené druhy ptáků začínají hnízdit, potřebují klid - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ohrozene-druhy-ptaku-zacinaji-hnizdit-potrebuji-klid
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: Ohrožené druhy ptáků začínají hnízdit, potřebují klid

2. března 2016 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
S prvním březnovým dnem omezila Správa národního parku České Švýcarsko vstup do lokalit, ve kterých hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků. Celkem se jedná o 24 lokalit, ve kterých se nacházejí hnízdiště sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých. Tyto druhy jsou velmi citlivé na rušení člověkem a přijaté opatření mnohonásobně zvyšuje šanci na úspěšný průběh hnízdění a vyvádění mláďat. Zákazy vstupu jsou platné do 30. června pro hnízdiště sokolů a výrů, v případě čápů černých do 31. července. Opatření se nijak nedotýká sítě značených turistických cest v národním parku.

„Zklidnění některých oblastí v příštích čtyřech až maximálně pěti měsících výrazně zvýší šance sokolů, výrů a čápů černých na úspěšné vyvedení mláďat, což vidíme také na povzbudivých počtech vyvedených mláďat v uplynulých letech,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „I bez rušení ze strany člověka se musí tyto ptačí druhy v přírodě vyrovnat s celou řadou nástrah, aby mláďata dostala šanci dorůst a osamostatnit se.“

Úspěšnost hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků je v Českém Švýcarsku tradičně vysoká, pokud v daném roce vládnou běžné povětrnostní podmínky. Omezení vstupu do hnízdních lokalit šance na úspěch zvyšuje tím, že prakticky eliminuje rušení ze strany člověka. Následky rušení hnízdících ptáků mohou být zejména pro jejich mláďata fatální, může dojít zastydnutí vajec či k prochladnutí a úhynu vylíhnutých mláďat. Pokud jsou dospělci nuceni hnízdo opustit, mohou vajíčka či mláďata také ukořistit predátoři.

Dosavadní zkušenosti ukazují, že návštěvníci národního parku mají pro nezbytná opatření pochopení a omezení vstupu do hnízdních lokalit respektují. Obsazené hnízdní lokality jsou přímo v terénu vyznačeny informačními tabulkami u přístupových cest. Pokud návštěvník během výletu na takové označení v terénu narazí, je žádán, aby zvolil alternativní trasu mimo hnízdní lokalitu. Správa národního parku České Švýcarsko děkuje návštěvníkům za respektování uvedených opatření.

Úplný text opatření obecné povahy a mapka s vyznačením lokalit ke stažení na adrese www.npcs.cz/ohrozene-druhy-ptaku-zacinaji-hnizdit-potrebuji-klid

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist