Matěj Burda "> Orientační běžci vysadili přes 17 tisíc stromů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/orientacni-bezci-vysadili-pres-17-tisic-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český svaz orientačních sportů: Orientační běžci vysadili přes 17 tisíc stromů

21. prosince 2021 | Český svaz orientačních sportů
Autor: Matěj Burda, tel: +420607848504
Ačkoli covidová situace opět hromadným akcím v roce 2021 nepřála, orientační běžci se nevzdali a navzdory situaci v jarních a podzimních měsících vyrazili pomáhat do lesů. Zapojilo se více než 600 orienťáků v různých lokalitách napříč republikou. Většinou se akce zúčastnilo několik desítek běžců z jednoho klubu, který v daném lese pořádá tréninky nebo závody. Lesní brigády probíhaly ve státních, městských i soukromých lesích a náplň činností byla různorodá – úklid větví ze stromů pokácených v důsledku kůrovcové kalamity, sběr odpadků podél turistických tras, čištění zarůstajících pasek od náletových dřevin, ošlap stromků, likvidace starých oplocenek a samozřejmě také sázení stromků. Těch bylo vysázeno přes 17 tisíc, jednalo se převážně o duby, javory nebo smrčky. „A to ještě zdaleka nevíme o všech akcích, které orienťáci pro lesy dělají,” doplňuje Matěj Burda za Český svaz orientačních sportů. „Je to naše poděkování majitelům a správcům lesa za to, že v jejich lesích můžeme po celý rok trénovat,“ popsala situaci Jana Bochenková, která se zúčastnila brigády u Dobříše. Zdeněk Brůna a jeho klub se vydali sázet stromky do Sklenařic: „Jsem moc rád, že se náš spolek touto akcí mohl připojit k akci Čist-O-les, kterou pořádá Český svaz orientačních sportů, aby ukázal, že orienťáci po lese nejen běhají, ale také mu dokážou pomáhat.“
Zmíněný Čist-O-les je unikátním projektem orientačních běžců, který se snaží pomoci udržet a zlepšit čistotu lesa a životního prostředí jakožto prostoru, ve kterém se orientační sporty odehrávají. Projekt navázal na spontánní aktivity jednotlivců, tréninkových skupin i celých oddílů orientačních běžců, kteří už řadu let sbírají odpadky v lesích, kde trénují nebo kde hodlají pořádat závody. Čist-O-lesu jde v první řadě o čistší přírodu, nezanedbatelný přínos je ale i ve zvýšení bezpečnosti závodníků a všech lidí pohybujících se volně terénem.
Matěj Burda, tel: 420607848504
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist