Martin Severa "> Pěstování geneticky modifikovaných plodin v ČR má svá pravidla - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pestovani-geneticky-modifikovanych-plodin-v-cr-ma-sva-pravidla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Pěstování geneticky modifikovaných plodin v ČR má svá pravidla

22. dubna 2005 | MZe ČR
Autor: Martin Severa
Dne 19. dubna bylo zveřejněno ve Sbírce zákonů pod č. 145 Nařízení vlády, o stanovení některých podmínek poskytování národních doplňkových plateb k přímým podporám pro rok 2005, kde jsou v § 12 stanoveny podmínky pro pěstitele geneticky modifikované tzv. Bt kukuřice.

ČR, na rozdíl od některých jiných zemí EU, má tak již v tomto roce pravidla pro pěstování geneticky modifikovaných (GM) plodin, někdy také nazývaná jako pravidla koexistence. Pro letošní rok jsou tato pravidla zaměřená na pěstování Bt kukuřice, neboť ta je prozatím jediným geneticky modifikovaným organismem, který lze v ČR v polních podmínkách využít pro komerční účely.

Základním opatřením pravidel koexistence je dodržování tzv. izolačních (odstupných) vzdáleností mezi dvěma sousedními poli, na kterých je pěstována kukuřice v rámci rozdílných pěstitelských systémů – konvenčně bez GM plodin, s GM plodinami, či v režimu ekologického zemědělství. Za dodržení této izolační vzdálenosti je zodpovědný pěstitel GM plodiny. Od sousedního pole, kde je obhospodařována kukuřice v režimu ekologického zemědělství, je pěstitel Bt kukuřice povinen dodržet vzdálenost 600 m, popř. 300 m, pokud provede šestiřádkový obsev Bt kukuřice kukuřicí nemodifikovanou. K ostatním polím s kukuřicí jsou stanoveny odpovídající izolační vzdálenosti 100 m a 50 m při použití obsevu.

Další povinností pěstitele Bt kukuřice je nahlásit plochy s touto kukuřicí prostřednictvím formulářů vydaných SZIF pro potřeby evidence a monitoringu ploch, a to společně s žádostí o platbu na pěstování plodin na orné půdě do 15.5. 2005.

Podle sdělení firem, které zajišťují distribuci osiva Bt kukuřice, je pravděpodobné, že čeští zemědělci využijí možnosti pěstovat tuto kukuřici, a to především v oblastech s vysokým výskytem zavíječe kukuřičného. MZe očekává v letošním roce spíše plochy menší, zkušební, pro srovnání efektivity jednotlivých pěstebních technologií v rámci podniku.

Evropská komise doporučila členským státům, aby pěstitelé GM plodin určitá pravidla koexistence dodržovali, jak vyplývá z dokumentu č. 2003/556/EC týkajícího se metodických pokynů pro vytváření národních strategií k zajištění koexistence GM plodin s konvenčním a ekologickým zemědělstvím.

MZe ČR se domnívá, že existence těchto pravidel je důležitá pro úspěšnou zemědělskou praxi, která bude moci využít všech dostupných pěstitelských technologií, včetně moderních biotechnologií.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist