https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/petice-proti-polskemu-dolu-turow-dostala-v-europarlamentu-zelenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Petice proti polskému dolu Turów dostala v europarlamentu zelenou

21. února 2020 | Strana zelených
Petici proti rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów bude projednávána přednostně. Rozhodl tak petiční výbor Evropského parlamentu. Petici, která upozorňuje na rizika těžby uhlí na samotné hranici Česka, podepsalo přes deset tisíc lidí. „Je skvělé, že se tím Evropský parlament chce zabývat,“ komentuje rozhodnutí Josef Šedlbauer, zelený zastupitel v Libereckém kraji. „Úplně nejlepší by bylo, kdyby to polskou i českou stranu rozhoupalo ke spolupráci při přechodu na obnovitelnou energetiku. Jiné udržitelné řešení nejen pro vodu v našem regionu stejně není,“ dodal.

Rozšíření těžby uhlí pro blízkou elektrárnu je problematické jak z hlediska vlivu na klima, tak ohrožení kvality života lidí v okolí. „Projekt je v přímém rozporu s cílem Pařížské dohody. Polsko má dostat miliardy euro jako kompenzaci v rámci přechodu k uhlíkové neutralitě, nemůže ale zároveň pokračovat v rozšiřování těžby,“ uvedla zelená europoslankyně ze sousedního Saska Anna Cavazzini.

Polské úřady v lednu povolili další rozšiřování těžby, bez ohledu na připomínky polských i německých organizací. Hnědouhelný důl na samé hranici Česka ohrožuje pitnou vodu pro více než 30 tisíc obyvatel Libereckého kraje. Obří jáma odvádí podzemní vodu, prach z dolu zamořuje ovzduší, přilehlé skleníky svítí tak, že je můžete vidět až z Ještědu či vzdálených Jizerských hor.

Hnědouhelná elektrárna a důl Turow leží 20 kilometrů od Liberce, mezi českým Frýdlantem a německou Žitavou u polského městečka Bogatynia. Je to jeden z největších zdrojů emisí CO2 ve střední Evropě.

Další informace:
* Petice Stop Turów – www.stopturow.cz
* Stalinova pomsta z Jaltské konference: uhelný důl Turow – rostoucí vřed u česko-polské hranice: https://www.peak.cz/stalinova-pomsta-z-jaltske-konference-uhelny-dul-turow-rostouci-vred-u-cesko-polske-hranice/21710/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist