Filip Trdla "> Petici proti dolu Turów podepsalo téměř třináct tisíc občanů. Evropský parlament ji projedná už v březnu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/petici-proti-dolu-turow-podepsalo-temer-trinact-tisic-obcanu.evropsky-parlament-ji-projedna-uz-v-breznu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Petici proti dolu Turów podepsalo téměř třináct tisíc občanů. Evropský parlament ji projedná už v březnu

25. února 2020 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307
Petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí proti rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów podepsalo dohromady 12.949 osob. Ohrožení zdrojů pitné vody až pro 30.000 lidí v Libereckém kraji a negativní dopady těžby i provozu elektrárny, jako je znečištění ovzduší, zvýšená hladina hluku, posuvy terénu a vypouštění skleníkových plynů, nenechávají v klidu nejen občany, ale zejména představitele Libereckého kraje, okolních obcí a českou pobočkou organizace Greenpeace, kteří petici zorganizovali.

Petice s podpisy budou do Bruselu doručeny a oficiálně předány ve čtvrtek 5. března 2020 členem rady Libereckého kraje pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova Jiřím Löffelmannem, který uvedl: „Petiční výbor Evropského parlamentu už minulý týden rozhodl, že se bude peticí zabývat již na svém březnovém zasedání. Jsem rád, že se tím celé řízení může urychlit. Množství nashromážděných podpisů jasně vypovídá o tom, že obyvatelům dotčených obcí není budoucí osud našeho regionu lhostejný a věřím, že i na půdě Evropského parlamentu bude mít tento dokument dostatečnou váhu.“

Navzdory negativnímu stanovisku české vlády v procesu posuzování vlivů záměrů na životní prostředí (tzv. proces EIA), udělilo 21. ledna 2020 Regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Wroclawi v procesu EIA k prodloužení těžby v dole Turów na dalších 24 let, tedy do roku 2044 souhlasné rozhodnutí. Liberecký kraj, který v celé kauze zastupuje právní kancelář Frank Bold Advokáti, i Greenpeace Česká republika se již proti tomuto rozhodnutí odvolaly, nyní je ale odvolání možné i pro další environmentální spolky v ČR. Zároveň s peticí k Evropskému parlamentu se Liberecký kraj i Greenpeace kvůli nevstřícnému jednání z polské strany a kvůli porušení evropské legislativy obrací se stížností i k Evropské komisi.

„Není možné čekat do poslední chvíle a doufat, že žádné negativní změny v okolí dolu nenastanou. Obracíme se proto na Evropský parlament. V úterý 18. února jsme se prostřednictvím advokátní kanceláře Frank Bold odvolali u regionálního ředitele pro ochranu životního prostředí ve Wroclawi proti dvěma rozhodnutím, a to proti stanovisku o environmentálním povolení těžby a také proti rozhodnutí o okamžité vykonatelnosti. Splnili jsme lhůtu, která platí v Polsku a jež byla právě do 18. února. Nechceme riskovat, že by v termínu do 17. března 2020, která platí pro české území a kde se mohou vyjadřovat především neziskové organizace chránící životního prostředí, nebyly námitky Libereckého kraje brány v potaz. Věříme, že příslušný odvolací orgán k našim námitkám přihlédne. Jsme velmi rádi za podporu všech, kterým není budoucnost tamních občanů a stav území sousedícího s dolem lhostejná. Vážím si podpory české vlády a ministerstva životního prostředí,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Petice, která byla dostupná online na internetové adrese www.stopturow.cz, sesbírala celkem 9.828 podpisů. Petiční archy, které byly umístěny ve dvanácti obcích kraje na Frýdlantsku i Hrádecku, ale samozřejmě i v budově krajského úřadu Libereckého kraje, podepsalo 2.965 občanů. Dalších 58 podpisů obdržela poštou česká pobočka Greenpeace. K petici se připojili i němečtí občané, kteří poslali celkem 98 podpisů.

Liberecký kraj požaduje záruky a kompenzace za případné škody, které rozšíření těžby v dole způsobí na Frýdlantsku a Hrádecku. Vedle požadavků na dodržování limitů hlučnosti a prašnosti či sledování pohybu podloží požaduje kraj zejména náhrady v případě ztráty vodních zdrojů na vlastním území.

„I většina podpisů z internetové stránky www.stopturow.cz pochází od obyvatel Libereckého kraje, což jasně ukazuje, jak moc místní lidé vnímají negativní vlivy rozšiřování dolu Turów. Ztráta vody může postihnout až 30 000 lidí, další těžba a spalování uhlí v Turówě znečistí vzduch, bude obtěžovat okolí hlukem a prohloubí klimatickou krizi. Spolu se zástupci místních obyvatel a kraje budeme mluvit o těchto problémech s členy Evropského parlamentu příští týden při předání podpisů. Nadále podnikáme všechny kroky, abychom plánovanému rozšíření dolu zabránili, nově jsme se například zapojili do procesu povolování nového bloku elektrárny, kterou důl Turów krmí uhlím,“ uzavřela Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist