https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/plzensky-kraj-potrebuje-lepsi-dopravni-a-komunikacni-site-jako-sul
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Koalice SPOLU: Plzeňský kraj potřebuje lepší dopravní a komunikační sítě jako sůl

8. září 2021 | Koalice SPOLU
Plzeňský kraj má specifické uspořádání, protože v něm leží jedno z největších českých měst i rozsáhlé venkovské oblasti. Tato sídelní rozmanitost je největší výzvou pro moderní správu celého regionu. Plzeň je přirozenou spádovou oblastí pro celý kraj, a to zde může vést k „přesycenosti“ v dopravě i v dalších oblastech. Za prací, podnikáním, kulturou, studiem, sportem či lékařem se lidé mohou rychle dostat pouze tehdy, pokud bude stát investovat do zlepšení dopravní a komunikační sítě. V tom současná vláda bohužel selhala. Koalice SPOLU proto chce na celostátní úrovni prosazovat urychlení modernizace sítě silnic I. třídy a budování klíčových obchvatů. V Plzeňském kraji půjde zejména o spojení s dalšími krajskými centry i propojení Plzně a Klatov.

„Tématem číslo jedna je proto pro nás dostupnost služeb na všech místech kraje. Ve venkovských částech kraje jde o rozumnou síť škol, sociálních služeb, kulturních či sportovních zařízení, ale i o možnosti podnikat,“ říká lídr kandidátky SPOLU v Plzeňském kraji Martin Baxa. „Budeme proto usilovat o zintenzivnění přípravy vysokorychlostní železnice Praha–Plzeň–Norimberk, aby se nadále rozvíjely přeshraniční ekonomické vztahy i spojení s metropolí, které v regionu udrží odborníky,“ doplňuje Baxa.

Dnes je průměrná cestovní rychlost vlaku mezi Plzní a Mnichovem 79 kilometrů za hodinu. Naopak vlaky mezi Norimberkem a Mnichovem mají cestovní rychlost 130 kilometrů za hodinu. Pomalost vlaků do Mnichova symbolizuje, jak současná vláda selhala v modernizaci dopravy. Přestavba této železnice na vysokorychlostní trať by dopravu dvojnásobně zrychlila. Jako zástupci příhraničního regionu budou kandidáti koalice SPOLU bojovat za bezproblémovou průchodnost hranice pro české občany, protože propojení s Bavorskem je pro mnoho občanů ekonomicky klíčové. Propojení kraje, ale není jen doprava. Zaměří se také na udržení kvalitních škol v maximu obcí kraje a na rozvoj Plzně jako jednoho z center vzdělávání v rámci celé České republiky.

„Podpoříme také rozvoj kulturních institucí v kraji, především spolufinancováním výstavby nové budovy Západočeské galerie v Plzni v lokalitě U Zvonu ze strany státu. Pro rozvoj sportovních aktivit chybí našemu regionu multifunkční hala, jejíž výstavba se neobejde bez pomoci státu. Budeme usilovat o to, aby se tento projekt stal jednou z priorit reformované Národní sportovní agentury,“ říká krajský lídr TOP 09 Marek Ženíšek.

„Plzeňský kraj je specifický velkým množstvím malých obcí. Pro udržení života v nich je klíčový rozvoj služeb a zejména připojení k vysokorychlostnímu internetu. Zasadíme se o to, aby pozornost státu v této oblasti směřovala přednostně do našeho regionu,“ zdůrazňuje lídr KDU-ČSL v kraji Stanislav Šec.

Mezi další krajské priority patří životní prostředí. Pomocí státních prostředků podpoří koalice SPOLU obce a města v Plzeňském kraji při obnově mokřadů, tůní, malých vodních nádrží a také v integraci vodovodních soustav (např. záměr propojení skupinových vodovodů Nýrsko – Klatovy, Švihov, Přeštice, Dobřany a plzeňská aglomerace).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist