Radek Janoušek "> Pneumatik pohozených v přírodě ubývá. I tak jich letos dobrovolníci uklidili bezmála 8 tun - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pneumatik-pohozenych-v-prirode-ubyva.i-tak-jich-letos-dobrovolnici-uklidili-bezmala-8-tun
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: Pneumatik pohozených v přírodě ubývá. I tak jich letos dobrovolníci uklidili bezmála 8 tun

10. listopadu 2020 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Tisíce řidičů řeší každoročně při nákupu nových pneumatik problém, jak naložit s těmi starými. A i když se situace pomalu ale jistě lepší, stále se najdou lidé, kteří je pohodí v přírodě nebo u silnice. Vytvářením černé skládky přitom porušují zákon a hrozí jim pokuta až 50 000 Kč.

Tisíce řidičů řeší každoročně při nákupu nových pneumatik problém, jak naložit s těmi starými. A i když se situace pomalu ale jistě lepší, stále se najdou lidé, kteří je pohodí v přírodě nebo u silnice. Vytvářením černé skládky přitom porušují zákon a hrozí jim pokuta až 50 000 Kč.

22 000 dobrovolníků, 736 sběrných míst a 225 tun odpadu

Na 216 sběrných místech po celé České republice nalezli letos dobrovolníci celkem 811 kusů pneumatik, které dohromady vážily 7900 kilogramů. Nejvíce pneumatik se letos našlo při čištění řeky Ohře, celkem 50 kusů. Dalších 45 pohozených pneumatik našli dobrovolníci ve Vinařicích.

I tak jde ale podle organizátora akce Radka Janouška ze spolku Ukliďme Česko o výrazné zlepšení. “Největší skládky pneumatik se nám podařilo zlikvidovat loni, kdy jsme našli dohromady 18 tisíc kusů. Na mnoha místech Česka jich v té době byly pohozené stovky. Zdá se tedy, že největší černé skládky jsme uklidili, pořád ale nemáme vyhráno,” popisuje situaci. Kromě pneumatik letos uklidili dobrovolníci z přírody celkem 225 tun odpadu. Nejvíce ho sesbírali v okolí Rousínova, celkem 12 tun.

Zbavit se starých pneumatik je jednodušší legálně. Problém je hlavně nevědomost

Akci Ukliďme svět, ukliďme Česko letos podpořil i e-shop Pneumatiky.cz, který organizoval úklidovou akci na jihu Brna. “O ekologickou likvidaci pneumatik by se měli více starat i samotní prodejci.Ti mají povinnost odebrat až 65 % pneumatik, které v daném roce prodali. A nezáleží přitom na tom, v kterém e-shopu nebo pneuservisu jste pneumatiky koupili," vysvětluje ředitel e-shopu Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier. E-shop Pneumatiky.cz je členem systému ELTMA, což je sdružení výrobců a prodejců pneumatik, které se stará o zpětný odběr a ekologickou likvidaci starých plášťů.

Podle Schwangmaiera za černými skládkami nebývá většinou ani tak zlý úmysl, jako spíš neznalost. “Mnoho řidičů totiž stále neví o místech, kde mohou staré pneumatiky zdarma odevzdat. Vyhodit je v lese je přitom paradoxně složitější, než je předat pneuservisu k recyklaci třeba při cestě do práce," vysvětluje původ černých skládek.

S výběrem sběrného místa vám pomůže aplikace "Kam s ním?" Na www.KAMsNIM.cz totiž naleznete snadno polohu nejbližšího ze 4 929 odběrných míst, která v České republice staré pneumatiky zdarma přebírají.

Recyklace pneumatik je složitá a většina končí ve spalovnách 
 
Recyklaci pneumatik ztěžuje hlavně jejich složení. Pryž v nich totiž tvoří jen okolo 40 % celkové hmoty. Další důležitou složkou je textilní a kovová výztuž a až 30 % složení zabírají saze. A bohužel i spousta toxických látek, jako je síra, které se v přírodě při rozkladu uvolňují. 
“Recyklaci starých pneumatik ztěžuje jejich záporná hodnota. Jinými slovy: jejich zpracování je dražší, než suroviny, které z nich lze získat. Proto nejčastěji končí ve spalovnách, kde nevyjdou vniveč alespoň díky výborné výhřevnosti. Tuna pneumatik totiž nahradí 1,25 tuny spáleného uhlí,” vysvětluje Janoušek. I když nejde o nejekologičtější řešení, jsou na tom pneumatiky s emisemi zpravidla o něco lépe než uhlí. 
Pneumatiky, které nejsou určeny k energetickému využití, jsou rozebrány na ocelové a gumové součásti. Ocel je přetavena a znovu použita v hutním průmyslu. Z gumy vzniká drcením gumový granulát, který lze využít například ve stavebnictví.
Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist