Klára Bělíčková "> Po celé České republice proběhla stávka za klima, které se zúčastnilo tisíce nejenom studentů a studentek. Požadují, aby klima bylo prioritou příští vlády - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/po-cele-ceske-republice-probehla-stavka-za-klima-ktere-se-zucastnilo-tisice-nejenom-studentu-a-studentek.pozaduji-aby-klima
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Po celé České republice proběhla stávka za klima, které se zúčastnilo tisíce nejenom studentů a studentek. Požadují, aby klima bylo prioritou příští vlády

24. září 2021 | Fridays for Future ČR
Autor: Klára Bělíčková, tel: 774 382 445
Studenti a studentky vyšli opět do českých ulic. Za klima stávkovali, jak po celém světě, tak v několika městech České republiky. Požadují, aby klima bylo prioritou nadcházející vlády. Zároveň apelují na voliče a voličky, aby volili pro klima a pro mladší generace. Dorazil například písničkář Tomáš Klus, první ministr životního prostředí Bedřich Moldan nebo chartistka Anna Šabatová.

Největší stávka proběhla v Praze na Malostranském náměstí. Tam se sešlo tisíce studentů a studentek. Stávky v Brně, Ostravě, Teplicích, Slavičíně a Frýdlantu začínaly v symbolický čas za minutu dvanáct. Studentstvo tím prý chtělo poukázat na fakt, že na řešení klimatické krize nám nezbývá moc času.

„V uplynulých čtyřech letech politici a političky neučinili zásadní kroky pro ochranu klimatu a naší budoucnosti. Proto jsme jim dali klimatické vysvědčení, ve kterém většina propadla. Za mladou generaci požadujeme, aby klima bylo prioritou číslo jedna příští vlády. Musíme snížit množství vypuštěných skleníkových plynů natolik, abychom dlouhodobě předešli hrozivému oteplení planety o 1,5°C oproti teplotám před industrializací. Následující čtyři roky budou pro řešení klimatu zásadní. V příštím volebním období potřebujeme činy, ne jen prázdné sliby,“ řekla ve svém projevu na pražské stávce za klima řečnice Klára Bělíčková.

Mluvčí hnutí Fridays For Future Stela Joudal a Klára Bělíčková se také dostaly k představení požadavků celého hnutí a jak podotýkají, také celé jejich generace. „Před dvěma a půl lety jste po nás chtěli konkrétní kroky. Milí politici a političky - teď jsme vám je vytvořili, jako patnáctiletí středoškoláci a středoškolačky za podpory odborníků a odbornic z oboru. Máme tři základní cíle podpořené dalšími požadavky. Těmi jsou: Udržet globální oteplení pod 1,5 °C v porovnání s teplotami před průmyslovou revolucí; Změna cíle: Od HDP ke spokojenému životu v planetárních mezích; Tvořit klimaticky i sociálně spravedlivou společnost.“ uvedla Bělíčková.

Také představili některé z jejich požadavků: Spravedlivý konec uhlí do roku 2030; Vytvoření postu nadstranické ministryně pro klima; Ochrana klimatu musí být prioritou příští vlády.

Na podiích vystoupili například ředitelky environmentálních a lidskoprávních organizací jako jsou Greenpeace, Hnutí Duha, Doctors for Future nebo Klimatická koalice a Amnesty International a zástupci občanských organizací Benjamin Roll s Monikou Šatavovou za Milion chvilek pro demokracii. Pozvání přijali i lidé z kulturní sféry jako například písničkář Tomáš Klus nebo slammer Anatol Svahilec. Dalšími hosty byl první ministr životního prostředí Bedřich Moldan, či bývalá ombudsmanka a chartistka Anna Šabatová. “Vy a vaše děti a jejich děti jste těmi budoucími generacemi a ve svém spravedlivém úsilí se můžete opřít o Listinu základních práv a svobod” vyzvala a podpořila všechny zúčastněné chartistka Šabatová. Krátký vzkaz studentům a studentkám sepsal i historik a spisovatel Petr Pithart.

„Nyní stojíme na důležitém rozcestí. Buď se vydáme udržitelnou cestou krok za krokem směrem ke klimatické a sociální spravedlnosti, anebo vstříc klimatickému peklu a chaosu. Za čtrnáct dní voliči a voličky na onom rozcestí budou stát a budou rozhodovat o budoucnosti nás všech. Nejen, že tyto volby musí být o klimatu, tyto volby jsou o klimatu. A proto na ně apelujeme: Volte pro mladší generace, volte pro klima!“ vyzvala Stela Joudal, mluvčí Fridays for Future.


Kontakty:

Praha:
Klára Bělíčková
+420 774 382 445
klara.belickova@gmail.com

Brno:
Ctibor Prokop
+420 728 747 843
ctiborprokop2@gmail.com

Ostrava:
Michaela Siudová
+420 604 770 400
michaela.siudova@hladnov.info

Web: www.zaklima.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

26.9.2021 10:50
Jak velké množství skleníkových plynů musíme zadržet , aby určitě a zcela jistě nestoupla teplota o 1,5°C ? A opravdu je to zaručeno ? Neměly by se děti i s kámoškami Gréty raději učit , aby nesedaly na lep ekotlupám ? Nemám dle Listiny... taky nějaká práva a svobody , na které narazí a pošlape je ekotlupa následovaná býv. politiky, zachránci, umělci apod?
Jinak jsem OK s tím , že se musíme chovat zodpovědně , třídit odpady a hlavně zbytečně nejezdit třeba na nějaké demonstrace nebo na hory chránit svými těly stromy.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist