Milan Boleslav "> Podpory v méně příznivých oblastech opět klesnou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/podpory-v-mene-priznivych-oblastech-opet-klesnou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svaz marginálních oblastí: Podpory v méně příznivých oblastech opět klesnou

4. ledna 2008 | Svaz marginálních oblastí
Autor: Milan Boleslav, tel: 737 284 225
O dalších 4,2 % klesnou meziročně podpory zemědělcům z Programu rozvoje venkova kvůli posilování české koruny. Negativem je, že nižší příjmy z tohoto důvodu budou mít farmáři pečující o životní prostředí a hospodařící v horských a podhorských oblastech na loukách a pastvinách. Tyto farmy nemohou v důsledku přírodních omezení produkovat tolik komodit, jako farmy v úrodných oblastech a nemohou tedy participovat na obecném růstu cen komodit.

Dle prvního letošního vydání Úředního věstníku EU ze dneška (4. ledna 2008) činí přepočítací kurz 26,364 Kč/EUR. Dle tohoto kurzu budou přepočítány všechny podpory LFA a AEO pro rok 2008. To je o více než korunu méně než v roce 2007, kdy platil přepočet 27,525 Kč/EUR.

Bohužel se tím zvyšuje rozdíl v příjmech mezi farmami orientovanými na produkci a farmami orientovanými spíše na péči o životní prostředí. Hospodaření v souladu s přírodními podmínkami tak ztrácí na atraktivitě, protože péče o životní prostředí se vyplácí méně než produkce komodit.

Náklady na hospodaření, zejména mzdové náklady, které tvoří největší položku nákladů v neúrodných oblastech, rostou meziročně o 7 % a více. (Na základě vyšší kolektivní smlouvy mezi zemědělskými odbory a podniky, která stanoví růst mezd o 7,2 %). To je v ostrém kontrastu s výše zmíněným poklesem příjmů a zemědělci hospodařící na loukách a pastvinách letos ztratí celkově více než 11 % tržeb.

Paradoxem klesajících podpor je fakt, že právě tyto sazby kompenzací LFA (za hospodaření v méně příznivých oblastech) a kompenzací AEO (za hospodaření v souladu s životním prostředím) mají dle Nařízení rady Evropské komise za úkol kompenzovat újmu hospodaření šetrného k životnímu prostředí. Tato újma se skokově zvyšuje právě v současnosti a sazby jí neodpovídají.

Dotčené farmy samozřejmě hledají všechny možnosti, jak vylepšit svoji příjmovou situaci. Bohužel se nemohou svobodně rozhodnout o své základní orientaci a začít se věnovat produkci, protože v České republice platí absolutní zákaz rozorávání. Svaz marginálních oblastí se proto obrátil na ministra zemědělství, aby dovolil farmářům rozorat alespoň část luk a pastvin za účelem zvýšení produkce a plně kompenzoval újmu vzniklou státními nařízeními.

Rozorání luk a pastvin a přeorientování od péče o životní prostředí k čím dál tím více potřebnější produkci by mohlo být jednou byť problematickou cestou, jak krýt rostoucí náklady hospodaření a suplovat chybějící příjmy z Evropských fondů. Vyjádření ministerstva očekáváme každým dnem.

Svaz marginálních oblastí sdružuje farmáře z horských, podhorských a příhraničních oblastí České republiky s členskou základnou téměř 300 farem chovajících 100 tisíc kusů skotu.


Ing. Milan Boleslav,
předseda Svazu marginálních oblastí


Kontakt: Svaz marginálních oblastí, Horní Police čp. 1, 471 06 Česká Lípa, tel/fax: 487 861 368, předseda Ing. Milan Boleslav, tel: 737 284 225, Internet: www.lfa.cz, email: lfa@lfa.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist