Andrea Fulková "> Polsko vydalo rozhodnutí v řízení o prodloužení těžební licence pro Turów - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/polsko-vydalo-rozhodnuti-v-rizeni-o-prodlouzeni-tezebni-licence-pro-turow
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Polsko vydalo rozhodnutí v řízení o prodloužení těžební licence pro Turów

25. března 2020 | Liberecký kraj
Autor: Andrea Fulková, tel: 485 226 332, 739 541 549
Polské Ministerstvo klimatu vydalo před dvěma dny rozhodnutí, které dle všeho umožňuje provoz dolu Turów i po vypršení stávající licence, která polské společnosti PGE platila do konce dubna tohoto roku. Rozhodnutí bylo vydáno i přes výslovný nesouhlas české vlády, četné výtky poslanců Evropského parlamentu a probíhající kroky Evropské komise, která prověřuje významné porušování směrnic na základě stížnosti, jež podal Liberecký kraj.

Řízení bylo uzavřené a do procesu spojeného s tímto prodloužením licence nebyla i přes opakované žádosti zapojena ani Česká republika, ani Liberecký kraj, ani neziskové organizace či veřejnost. Proto ani dotčená veřejnost, ani těžbou významně postižené sousední státy v tuto chvíli nevědí, jaký je obsah rozhodnutí a jakým způsobem a na jaký časový úsek byla těžba skutečně prodloužena.

„Je zřejmé, že Polsko dělá vše pro to, aby pokračování v těžební činnosti zajistilo, a to bez ohledu na polské i evropské právo. Jsme svědky přímého porušování nebo ohýbání zákonů a směrnic podle toho, jak Polsko zrovna potřebuje. K dispozici je také velmi omezený přístup k jakýmkoli informacím, odmítnuty byly i požadavky české vlády na participaci v řízení. Takový přístup je zcela v rozporu se stanovenými povinnostmi,“ uvedla Petra Urbanová, právnička společnosti Frank Bold Advokáti.

Na úrovni EU již Evropská komise na základě stížnosti podané Libereckým krajem požádala Polskou republiku o vysvětlení v stížnosti uvedených porušení směrnic. Členové Environmentálního výboru Evropského parlamentu zároveň zaslali komisaři Sinkevičiusovi dopis, v němž jej vyzvali k naléhavému vyšetřování případů porušení práva EU v případě prodloužení těžby v dole Turów. Rovněž upozornili na významný nesoulad v tvrzeních a akcích Polska, které má zájem o významný příspěvek z Fondu spravedlivé energetické tranzice. Co se týče Evropského parlamentu, Petiční výbor již projednává petici 13 000 občanů, a to ve speciálním urgentním řízení.

„Proti nezákonnému prodloužení těžby jsme se bránili všemi dostupnými prostředky, ale jak je vidět, polská strana si jednoduše dělá, co se jí zlíbí. Proto jsme se s žádostí o pomoc obrátili na orgány Evropské unie. Kroky Evropské komise a Evropského parlamentu nám daly naději, že budou vyslyšeny názory dotčených občanů, Libereckého kraje a v podstatě celé republiky, čímž bude chráněna naše voda a zdraví našich občanů. Ale ani to nezabránilo Polsku ve vydání rozhodnutí o prodloužení těžby. Věříme, že nyní Evropská komise bezodkladně řízení pro porušení práva proti Polsku zahájí a věc předloží Evropskému soudnímu dvoru, který je naše poslední naděje,“ uvedl Jiří Löffelmann, radní Libereckého kraje.

Prodloužení těžby v polském hnědouhelném dole Turów představuje ohrožení zdrojů pitné vody až pro 30.000 lidí v Libereckém kraji a negativní dopady těžby i provozu elektrárny, jako je znečištění ovzduší, zvýšená hladina hluku, posuvy terénu a vypouštění skleníkových plynů. Proti rozšíření těžby se postavili zejména představitelé Libereckého kraje, česká pobočka organizace Greenpeace a obyvatelé obcí těsně sousedících s dolem. Připravili petici za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí proti rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów, kterou podepsalo celkem 12.949 osob. Petici s podpisy oficiálně předal člen rady Libereckého kraje pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova Jiří Löffelmann ve čtvrtek 5. března 2020 v Bruselu místopředsedkyni Petičního výboru Evropského parlamentu paní Tatjaně Ždanoku. Předání se zúčastnili také zástupci hnutí Greenpeace Česká republika, občané obcí Uhelná a Václavice, zástupkyně právní firmy Frank Bold Advokáti, český europoslanec Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí), slovenský europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) a německá europoslankyně Anna Cavazzini (Bündnis 90/Die Grünen).

Na tiskové konferenci, která předání petice v Bruselu provázela, zazněla ze všech stran vyjádření o spolupráci a společných postupech proti bezohlednému rozšiřování hnědouhelného polského dolu Turów, stejně tak jako v otázce kompenzací a negativních dopadů spojených s rozšiřováním těžby.

Liberecký kraj požaduje po polské straně záruky a kompenzace za případné škody, které rozšíření těžby v dole způsobí na Frýdlantsku a Hrádecku. Vedle požadavků na dodržování limitů hlučnosti a prašnosti či sledování pohybu podloží, požaduje kraj zejména náhrady v případě ztráty vodních zdrojů na vlastním území.
Andrea Fulková, tel: 485 226 332, 739 541 549

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist