https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pomuzeme-zlepsit-nakladani-s-odpady-v-moldavsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Charita ČR: Pomůžeme zlepšit nakládání s odpady v Moldavsku

27. září 2021 | Charita ČR
Věříme, že lepší nakládání s odpady vede k lepší kvalitě života. Proto jsme ve spolupráci se Slovenskou katolíckou charitou (Caritas Slovakia) a SlovakAid rozhodli vybudovat funkční a udržitelné odpadové hospodářství v moldavském městě Criuleni. Pomůžeme tím zkvalitnit stávající služby ve sběru odpadu a zároveň zlepšíme přístup k nim pro téměř 10 000 místních obyvatel.

Během ročního projektu se zaměříme na modernizaci odpadového hospodářství ve městě Criuleni a ve dvou přilehlých vesnicích Ohrincea a Zolonceni. Nejprve vypracujeme strategii nakládání s odpady pro tuto oblast a poté se zaměříme na to, aby se z plánu stala realita a moldavský region konečně získal přístup k efektivnímu odpadovému hospodářství.


Omez, použij znovu a recykluj

Změnu plánujeme prosadit i pomocí interaktivních workshopů a školení, díky kterým naučíme odborníky i moldavskou veřejnost, jak mohou sami přispět k omezení odpadu, jeho opětovnému použití i recyklaci. Během školení se zaměříme na možnosti kompostování a ochranu životního prostředí. Charita Česká republika také nakoupí kontejnery a nádoby na třídění a sběr odpadu, které zlepší stávající místní odpadový systém a zajistí lepší služby pro všechny lidi žijící v této oblasti.

Hlavní roli budou při prosazování takzvaného 3R (reduce-reuse-recycle neboli omez, použij znovu a recykluj) hrát místní aktivní občané. Od začátku je zapojíme do projektu, aby se s námi podělili o vlastní zkušenosti a společně se postaráme o to, aby se Criuleni a přilehlé oblasti mohli těšit z efektivního nakládání s odpady.

Zapojit plánujeme i mladou moldavskou generaci, pro kterou zorganizujeme letní tábor zaměřený na důležitost ochrany životního prostředí. Při aktivitách budeme vycházet z dlouholeté české i slovenské zkušenosti z recyklace odpadu a zpracování biologicky rozložitelného odpadu.


Pustili jsme se do práce

Vedoucí mise Charity ČR v Moldavsku Vasile Vasiliev se nedávno setkal se starostou města Criuleni, aby společně probrali činnosti, které plánujeme v rámci nového projektu zahájit. Shodli se na tom, že město Criuleni potřebuje lepší odpadové hospodářství jako sůl. V následujících týdnech proto nejprve zhodnotíme již existující systém nakládání s odpady, jeho sběr a zpracování, a poté se společně s našimi partnery pustíme do dalších činností a pomůžeme moldavskému regionu získat přístup k moderním odpadovým službám.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist