https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/poslanci-hospodarskeho-vyboru-nesouhlasi-s-odsunem-zakazu-skladkovani-na-rok-2030-doporucuji-jiz-rok-2028
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Poslanci Hospodářského výboru nesouhlasí s odsunem zákazu skládkování na rok 2030, doporučují již rok 2028

10. června 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Hospodářský výbor dnes projednával nový zákon o odpadech a novelu zákona o obalech. Poslanci a poslankyně většinově nepodpořili vládní návrh odsunout konec skládkování až na rok 2030. Požadují ukončit skládkování již v roce 2028, jak navrhl poslanec P. Dolinek (ČSSD). Další pozměňovací návrhy mohou být podány ještě při 2. čtení zákona a návrh se pak znovu před závěrečným hlasováním sněmovny vrátí do poslaneckých výborů.

Poslanci výboru většinově podpořili odsun zákazu skládkování o další čtyři roky, z nyní platného roku 2024 na rok 2028. Přitom skládkování odpadů bez předchozí úpravy je v EU zakázána od roku 1999 [1]. Poslanci Hospodářského výboru dále podpořili návrh poslankyně Balaštíkové a poslance Kolovratníka (oba ANO), aby bylo možné upřednostňovat v rámci výběrových řízení sociální a ekologciké aspekty zakázek - například recyklované výrobky.

Poslanci a poslankyně výboru dále odmítli umožnit především malým obcím dosáhnout cílů recyklace podporou domácího a komunitního kompostování. Výbor také nepodpořil návrh, aby se skládkové firmy vyhýbaly placení skládkového poplatku.

V zákoně o obalech se debatovala možnost zálohování PET lahví, nicméně Hospodářský výbor k dané problematice nepřijal žádné usnesení. Zálohování lahví a nápojových plechovek funguje v devíti zemích EU např. Německo, Chorvatsko či Estonsko [2] a dalších deset zemí zálohování spustí do pěti let. ČR zatím zůstává pozadu a doposud ani nepředstavilo jak cíl na 90% sběr plastových lahví splní.

Ivo Kropáček, expert na odpady z Hnutí DUHA, řekl:
"Poslanci a poslankyně Hospodářského výboru odmítli odsun skládkování neupravených odpadů až na rok 2030 a požadují o dva roky dřívější termín. Kladem je, že umožnili upřednostňovat ve výběrových řízeních například recyklované výrobky a odmítli, aby se skládkové firmy vyhýbaly placení skládkového poplatku. Bohužel poslanci nepodpořili aby obce započítávali bioodpady v domácím kompostování do cílů recyklace."

Kontakty:
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] článek 6 odstavec a) směrnice o skládkách č. 1999/31/ES
[2] Zálohování PET lahví je zavedeno v Německu, Dánsku, Norsku, Islandu, Švédsku, Finsku, Estonsku, Litvě a Chorvatsku. Připravuje se zavedení zálohování v Nizozemí od roku 2021 a na Slovensku.
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist