Mgr. Kateřina Havránková "> Práce na projektu Plzeňské poklady pro SŠ jsou v plném proudu! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prace-na-projektu-plzenske-poklady-pro-ss-jsou-v-plnem-proudu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Spolek Ametyst: Práce na projektu Plzeňské poklady pro SŠ jsou v plném proudu!

20. května 2024 | Spolek Ametyst
Autor: Mgr. Kateřina Havránková , tel: 722 672 007
Spolek Ametyst za podpory Nadačního fondu Zelený poklad v těchto dnech realizuje pilotní výuky nového projektu “Plzeňské poklady pro střední školy”. Na Božkovském ostrově nebo u Boleveckých rybníků proto můžete potkat žáky středních škol, jejich učitele a lektory Ametystu jak tato místa zkoumají. V přírodně zajímavých lokalitách v Plzni si vyzkouší prvky badatelské výuky, místně zakotveného učení a zážitkové pedagogiky na vlastní kůži.

„V projektu kromě výuk probíhají práce na tvorbě e-learningu a virtuálních stezkách Plzeňských pokladů, které návštěvníkům nabídnou příležitost prozkoumat a projít si lokality pomocí moderních technologií.” doplňuje Lenka Prunerová, koordinátorka projektu.

Společně s lektory Spolku Ametyst vyrazili do terénu žáci dvou plzeňských středních škol, a to na obě nově přidané lokality: Božkovský ostrov a Bolevecké rybníky. Na těchto místech se studenti stali alespoň na chvíli pravými přírodovědnými badateli a průzkumníky. Aktivitami podporujícími práci ve skupinách a vzájemnou spolupráci se žáci učí pracovat s průzkumnickým vybavením, základní orientaci v cizím prostoru, osvojují si zásady poznávání rostlin a odchytu živočichů. Jednou z nejoblíbenějších aktivit je přímý biologicko-chemický rozbor vzorků vody.

O své zážitky z prvních výuk se podělila Hana Kovandová, lektorka Spolku Ametyst: „Měla jsem možnost účastnit se programů na obou nově přidaných lokalitách. Každá z nich je unikátním místem, kde se mohou žáci i dospělí učit poznávat své okolí s ohledem na prvky krajiny a organismy, které se v nich vyskytují. Těším se, co vše nám přinesou další výpravy se středoškolskými žáky a jejich učiteli.“

Lektorka Ametystu Barbora Millianová taktéž vyrazila s žáky na průzkum, tentokrát na Bolevecké rybníky: „Ani mrazivé počasí nás nezastavilo a prozkoumali jsme hned několik menších rybníků Bolevecké rybniční soustavy. Žáci se do aktivit pouštěli s chutí a nadšením, které se jich drželo, jak po celou dobu programu, tak i po něm. Takovéto zapálení je krásnou zpětnou vazbou, že jsou tyto projekty důležité pro utváření vztahu člověka a přírody.“

Mimo přímé terénní výuky s žáky a jejich učiteli probíhají na projektu práce, které nejsou o nic méně důležité. Jedná se především o doplnění nových lokalit na e-learning Plzeňských pokladů (https://www.plzenskepoklady.cz/), kde si budou moci školy i široká veřejnost zanedlouho přečíst zajímavosti o těchto územích a vyzkoušet si různé úkoly týkající se místních pozoruhodností. Nedílnou součástí budou taktéž fotografie doplňující stránky e-learningu a virtuální stezku (https://www.plzenskepoklady.cz/virtualni-stezka/) lákající čtenáře k přímému navštívení daných lokalit.

Vedoucí projektu Kateřina Havránková se s námi podělila o dosavadní dojmy z práce na projektu: „Projekt je pro mě skvělou příležitostí, jak zapojit do přímého objevování a prozkoumávání přírody další věkovou kategorii (středoškolské studenty). Mnohdy sami ani netuší, co vše lze na místech najít a zažít. Plzeňské poklady nabízí jedinečnou šanci vytrhnout se alespoň na chvíli z městského ruchu a vydat se načerpat inspiraci, dobrodružství či relax do lůna přírody přímo či v těsné blízkosti Plzně.”

Pojďte i Vy s námi vyrazit do terénu, bádat a zkoumat krásy, které plzeňské poklady nabízí!

V případě zájmu volejte 735 176 581 nebo pište na objednavky@ametyst21.cz

Bližší informace naleznete na stránkách Spolku Ametyst http://www.ametyst21.cz/ nebo na webu www.plzenskepoklady.cz.

Celý projekt finančně podporuje Nadační fond Zelený poklad https://www.zelenypoklad.org/.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist