Eva Šuchmanová "> Pražské matky zahájily projekt Vím, co dýchám - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prazske-matky-zahajily-projekt-vim-co-dycham
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Pražské matky, o.s.: Pražské matky zahájily projekt Vím, co dýchám

8. října 2007 | Pražské matky, o.s.
Autor: Eva Šuchmanová, tel: 728 040 748
Děti mohou díky svým vědomostem o ovzduší v budoucnu změnit prachuplnou Prahu v místo, kde se dobře dýchá a žije.

Ročenka Českého hydrometeorologického ústavu z roku 2006 informovala o nezáviděníhodném prvenství Prahy. V prašnosti, způsobené zejména dopravou, překonala metropole průmyslovou Ostravu a je nejprašnějším městem České republiky. Překračování limitů přitom nelze nijak postihovat.

Kvalita ovzduší však není neměnný fakt, každý zvlášť a všichni dohromady ji ovlivňujeme svou činností a úřady někdy svou nečinností. Je třeba co nejdříve seznamovat zejména mladé lidi se souvislostmi mezi dopravním chováním a kvalitou ovzduší a s odpovědností i pravomocemi úřadů.

Pražské matky proto ve spolupráci se Zdravotním ústavem Středočeského kraje se sídlem v Kolíně a s finanční podporou pražského magistrátu zahájily 8. října projekt Vím, co dýchám, jehož hlavními aktéry budou žáci 8. a 9. tříd ZŠ Sázavská v Praze 2. Během tohoto projektu se děti seznámí s problematikou ovzduší - zdroji jeho znečištění, vlivem znečištění na zdraví i možnostmi zlepšení situace a budou informovány o rolí úřadů v této problematice. Poznávání nezůstane jen v rovině suché teorie, děti budou po zaškolení odborníky samy měřit a vyhodnocovat znečištění ovzduší prachovými částicemi. Půjde o indikativní měření, které proběhne v několika kampaních během celého roku. Při něm budou děti vyměňovat filtry v měřícím přístroji, povedou si denní záznamy a na konci ročního projektu zhodnotí pod vedením odborníků ze Zdravotního ústavu výsledky měření, které budou prezentovat veřejnosti, novinářům a úřadům.

Koncentrace prachu v pražských ulicích a v našich plicích může klesnout. Dokazuje to příklad sedmimilionového Londýna, kde koncentrace mikročástic prachu je třikrát nižší než v naší metropoli, která na tom není dobře ani ve srovnání s dalšími evropskými městy. Na osmdesáti procentech území Prahy překročilo naměřené množství hrubých částic o velikosti 10 mikronů limitní hodnotu. Největším zněčišťovatelem je pochopitelně doprava. Výfuky automobilů narozdíl od dřívějších kysličníků síry do ovzduší vypouštějí kysličníky dusíku, karcinogenní aromatické uhlovodíky a především prach. Pro zdraví jsou zejména nebezpečné jeho nejjemnější částice, které dráždí dýchací systém, mohou na sebe navázat karcinogenní látky a způsobovat tak rakovinu. Zdravotníci tvrdí, že mikročástice prachu jsou karcinogenní samy o sobě. Zvyšují nemocnost i úmrtnost na respirační onemocnění. V městských oblastech existuje silný vztah mezi rozptýlenými částicemi a dětskou úmrtností.

Pražské matky jsou přesvědčeny, že praktické vědomosti a zkušenosti dětí mohou v budoucnu způsobit v pražském ovzduší změnu k lepšímu. Sdružení proto bude usilovat o rozšíření projektu do co největšího množství škol.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist