Tiskové zprávy
Greenpeace: Předsedkyně SÚJB se vyhýbá veřejné diskusi s Greenpeace o Černobylu
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová se vyhýbá veřejné diskusi s Greenpeace. V pořadech ČT "Dobré ráno" a "Před polednem" měla dnes debatovat o výročí havárie v Černobylu a budoucnosti českých jaderných elektráren s vedoucím energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Janem Rovenským. Paní Drábová však svojí účast ve studiu podmínila tím, že Greenpeace se vysílání nezúčastní. ČT jejímu požadavku vyhověla. "Je příznačné, že v den výročí černobylské katastrofy si státní úředníci selektivně vybírají, se kterými občany o jaderné bezpečnosti mluvit budou a se kterými nikoliv. V praxi to ukazuje pravdivost řečí o tom, že Černobyl přispěl k větší otevřenosti jaderného průmyslu. Platí-li, že základem demokracie je veřejná diskuse, je Státní úřad pro jadernou bezpečnost pod vedením Ing. Drábové úřadem nedemokratickým," uvedl Jan Rovenský.
V průběhu vysílání pořadu "Před polednem" paní Drábová na přímý dotaz Moniky Wittingerová z Jihočeských matek uvedla, že s Greenpeace mluvit odmítá, protože ředitele jejich české pobočky Jiřího Tuttera považuje za neseriózní osobu. "Základem demokratické diskuse je ale přece právě to, že diskutujete i s těmi, jejichž názory nebo argumentaci považujete za nesprávné. Osm let jsem pracoval jako vedoucí státního úřadu, který byl některými místními podnikateli tvrdě kritizován. Nedovedu si ale vůbec představit, že bych se já nebo kdokoliv z mých kolegů odmítl s některým z našich kritiků bavit. Byli jsem přece placeni i za to, abychom své osobní preference a averze nechávali před dveřmi úřadu. Pokud toho paní předsedkyně není schopná, možná by měla zvážit své další setrvání ve funkci," komentoval situaci ředitel kampaní Greenpeace RNDr. Jan Piňos.
SÚJB již pět let odmítá poskytnout Greenpeace protokol z kontroly provedené ve společnosti Modřanská potrubní, a.s. Tato společnost se v roce 1996 dopustila závažné chyby při svařování potrubí primárního okruhu temelínské elektrárny, která mohla mít přímý dopad na její bezpečnost a uvedení elektrárny do provozu. Úřad pro jadernou bezpečnost v roce 2001 odmítl protokol zveřejnit. Na základě správní žaloby podané Greenpeace zrušil v roce 2003 Nejvyšší správní soud rozhodnutí SÚJB o neposkytnutí informace pro rozpor se zákonem. SÚJB obratem vydal nové rozhodnutí o odmítnutí informace. I toto rozhodnutí zrušil v listopadu 2005 správní soud a vrátil věc SÚJB k novému projednání. Úřad ale obratem své původní rozhodnutí potvrdil a věc putuje k soudu potřetí. "Chápeme, proč se paní Drábové nelíbí, že jsme jí opakovaně prokázali porušení zákona o svobodném přístupu k informacím. Chápeme i to, že naše vytrvalé úsilí získat inkriminovaný protokol jí velmi znervózňuje. Doufáme ale, že se veřejnost o těchto skutečnostech přesto dozví," uvedl výkonný ředitel Greenpeace ČR Ing. Jiří Tutter.
Další informace:
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR
Tel.: 224 319 667, GSM: 723 623 238, E-mail: jan.rovensky@cz.greenpeace.org
Vlaďka Tejnská, tisková mluvčí Greenpeace ČR
Tel.: 224 319 667, GSM: 603 443 140, E-mail: vtejnska@cz.greenpeace.org
Přílohy:
1) fotografie ze včerejšího pochodu k 20. výročí Černobylu – sídlo SÚJB chránilo před účastníky pochodu „vyzbrojenými“ jen portréty obětí havárie třicet policistů včetně těžkooděnců z pořádkové jednotky
2) pozvánka na výstavu fotografií Roberta Knotha „Obět č. 000358“ v Thámově hale v Karlíně. Výstava dokumentuje utrpení obyvatel Běloruska, Ukrajiny a Ruska způsobené jaderným průmyslem. Robert Knoth získal za fotografie z této výstavy zvášní uznání v soutěží World Press Photo 2006.
V případě zájmu Vám rádi bezplatně poskytneme k otištění vybrané fotografie z výstavy nebo včerejšího pochodu v tiskové kvalitě.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk